Kulinarna wyprawa do Danii. Słodkości, kanapki i inne pyszności

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 14:00
Duńska kultura kulinarna to nie tylko gwiazdki Michelin i menu degustacyjne. To również kraina chleba żytniego, słodkich wypieków pachnących marcepanem i orzechami oraz najróżnorodniejszych kanapek. W codziennej diecie nie brakuje dań z wieprzowiny, śledzi oraz kawy.
Smorrebrod - tradycyjne duńskie kanapki na bazie ciemnego żytniego chleba
Smorrebrod - tradycyjne duńskie kanapki na bazie ciemnego żytniego chlebaFoto: Shutterstock/Anna Shepulova

Każdy przystanek podróży po Półwyspie Jutlandzkim i duńskich wyspach to odkrywanie nowych oblicz smaku. Gościem "Drogi przez mąkę" była Magdalena Tomaszewska-Bolałek - autorka książki "Tradycje kulinarne Danii", dziennikarka, kulturoznawczyni i podróżniczka.

***

Audycja "Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor programu, Łukasz Modelski, omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zawsze pojawia się utwór muzyczny z krótkim omówieniem, "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.

***

W poprzednim wydaniu "Drogi przez mąkę" wybraliśmy się na Daleki Wschód. Gościem audycji był Marcin Wojtasik - antropolog, socjolog i restaurator, który opowiadał o swojej kulinarnej podróży przez Japonię. Kraj Kwitnącej Wiśni przemierzał wiedziony zapachem ramenu. - Uważam, że to doskonały klucz do układania planu wyjazdu, po drugie dlatego, że ramen jest japońskim daniem, które jest najbardziej zróżnicowane regionalnie - podkreśla Marcin Wojtasik.

Swoje doświadczenia nasz gość zawarł w książce "Podróż przez krainę ramenu. Kulinarny przewodnik po Japonii oraz 33 autentyczne przepisy".

Posłuchaj
28:11 2023_11_26 12_30_55_PR2_Droga_przez_make.mp3 Kulinarna wyprawa do Danii. Słodkości, kanapki i inne pyszności (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (autorka książki "Tradycje kulinarne Danii")

Data emisji: 26.11.2023

Godzina emisji: 12.30

mgc/aw/ans

Czytaj także

Kuchnia lwowska - kulinarna podróż po Galicji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 13:00
Zapraszamy na rozmowę o książce "Kuchnia lwowska. Kulinarna podróż przez Galicję" z jej autorką - Marianną Dushar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia Jerozolimy - miasta wielu kultur

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 13:00
Gościem niedzielnej audycji Łukasza Modelskiego był Bartek Kieżun, z którym autor rozmawiał o książce "Jerozolima do zjedzenia".
rozwiń zwiń