Marcin Wojtasik przez Japonię szlakiem ramenu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 13:00
Gościem audycji był Marcin Wojtasik - antropolog, socjolog i restaurator, który opowiadał o swojej kulinarnej podróży przez Japonię, którą przemierzał wiedziony zapachem ramenu.
Ramen to danie kuchni japońskiej
Ramen to danie kuchni japońskiejFoto: Shutterstock.com/Ekaterina Kondratova

Motywem przewodnim naszej podróży po Japonii będzie ramen. Po pierwsze dlatego, że sam podróżowałem po Japonii głównie ramenowymi szlakami i uważam, że to doskonały klucz do układania planu wyjazdu, po drugie dlatego, że ramen jest japońskim daniem, które jest najbardziej zróżnicowane regionalnie. Ramen nie ma jednej oryginalnej wersji, o której można by powiedzieć, że to jest wzorzec ramenu. W wielu miastach i miasteczkach Japonii rozwinęły się lokalne odmiany, które można przypisać do kilku podstawowych kategorii, ale każda jest też samodzielnym daniem z własną historią, często mocno związaną z historią i specyfiką miejsca powstania – pisze Marcin Wojtasik w książce "Podróż przez krainę ramenu. Kulinarny przewodnik po Japonii oraz 33 autentyczne przepisy".

Spotkanie z tym antropologiem, socjologiem i restauratorem w nagraniu audycji.

Posłuchaj
21:32 droga przez mąkę 19.11.2023.mp3 Rozmowa z Marcinem Wojtasikiem, autorem książki "Podróż przez krainę ramenu. Kulinarny przewodnik po Japonii oraz 33 autentyczne przepisy" (Droga przez mąkę/Dwójka) 

Audycja Łukasza Modelskiego to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor programu omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zawsze pojawia się utwór muzyczny z krótkim omówieniem, "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Marcin Wojtasik

Data emisji: 19.11.2023

Godz. emisji: 12.30

mgc/aw/pg

Czytaj także

Kulinarne przysmaki Korei Południowej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 17:27
Czy Polska i Korea Południowa mają ze sobą coś wspólnego w kuchni? Okazuje się, że tak i są to... pierogi i kiszona kapusta. Co jeszcze jadają mieszkańcy tego kraju? "PolskieRadio.pl na końcu świata" postanowiło skosztować koreańskiej kuchni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Milewski. Autostopem przez Japonię

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 18:00
- Mój sposób podróżowania sprawia, że możemy poznać prawdziwego, żywego człowieka, który podzieli się z nami swoją historią, fragmentem swojego życia, opowie nam o sobie, a być może będzie oczekiwał, że my zrobimy to samo - mówił w Dwójce Piotr Milewski, pisarz, fotograf i podróżnik.
rozwiń zwiń