Internetowy przewodnik kulturalny dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 23:15
Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstanie wirtualny przewodnik promujący muzykę klasyczną oraz sztukę współczesną.
Audio
  • Internetowy przewodnik kulturalny dla wszystkich (Magazyn europejski/Dwójka)
Polska sztuka współczesna i muzyka klasyczna na pewno zasługują na lepszą promocję w internecie. Zwłaszcza wśród młodszych odbiorców kultury
Polska sztuka współczesna i muzyka klasyczna na pewno zasługują na lepszą promocję w internecie. Zwłaszcza wśród młodszych odbiorców kulturyFoto: PublicDomainPictures (domena publiczna)

To oferta zarówno dla warszawiaków, jak i turystów z Polski oraz z zagranicy. Informacje w przewodniku będą bowiem dostępne w języku angielskim, a dzięki zastosowanym systemom usprawniającym będą mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne, w tym słabowidzące.  O projekcie przewodnika kulturalnego Fundacji Camerata Varsovia Beata Stylińska rozmawiała z Barbarą Jagodzińską-Habisiak, wiceprezesem, i Elżbietą Siczek, prezesem Fundacji Camerata Varsovia. Obie Panie są także dyrygentkami chóru Camerata Varsovia, przy którym powstała Fundacja.

***

Nieczynna od początku roku kopalnia srebra w Tarnowskich Górach jest znów dostępna dla turystów. W obiekcie pojawiło się nowe wyposażenie - podświetlane plansze z ilustracjami, projektor multimedialny i ekran projekcyjny. Kopalnia została udostępniona do zwiedzania w 1976 roku. Od tego czasu unikatowe podziemia zwiedziło około 2,5 mln turystów. Od 2004 roku kopalnia i sztolnia Czarnego Pstrąga są na prezydenckiej liście Pomników Historii, a od końca 2014 kopalnia jest jednym z punktów Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. O historii i modernizacji obiektu opowiadał w rozmowie z Dawidem Dziedziczakiem prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej - Marek Kandzia.

***

Projekt "Cultural Heritage Counts for Europe" to próba podkreślenia wagi, jaką odgrywa dziedzictwo kulturowe w naszym codziennym życiu. Organizatorzy chcą zwrócić na to uwagę ustawodawców i dzięki unijnym dofinansowaniom prowadzą współpracę obejmującą całą Europę. Porozmawiamy z Kate Pugh  ze współpracującej w projekcie brytyjskiej instytucji The Heritage Alliance. W przedsięwzięciu bierze udział również Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie reprezentowane przez Joannę Sanetrę-Szeligę. Z organizatorami projektu rozmawiała Hanna Szczęśniak

***

A jakie tematy związane z UE znalazły się w prasie europejskiej - o tym nasi korespondenci z Rzymu, Brukseli i Berlina.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 11.04.2015

Godzina emisji: 13.30

mm/jp

Czytaj także

Miliony na polską kulturę

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 22:00
W "Magazynie europejskim" wybieraliśmy się m.in. do Nowego Teatru w Warszawie, kolejnej polskiej instytucji kulturalnej korzystającej ze wspólnotowych funduszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Art Nouveau i ekologia

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 18:00
Dzięki funduszom z budżetu kulturalnego UE instytucje z 14 miast łączą siły, by zachęcić do zgłębiania nie tylko historii sztuki, lecz także ochrony środowiska.
rozwiń zwiń