"Vernon Subutex". Portret straconego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 13:17
- We Francji są schyłkowe nastroje i książka Virginie Despentes to pokazuje - mówiła w Dwójce Magdalena Miecznicka.
Audio
  • Rozmowa o książkach "Vernon Subutex" Virginie Despentes i "Zbrodnia hrabiego Neville'a" Amelie Nothomb (Czytelnia/Dwójka)
Vernon Subutex opowiada historię mężczyzny, który traci mieszkanie i - po krótkim okresie pomieszkiwania u znajomych - trafia na ulicę (fragment okładki książki)
"Vernon Subutex" opowiada historię mężczyzny, który traci mieszkanie i - po krótkim okresie pomieszkiwania u znajomych - trafia na ulicę (fragment okładki książki)Foto: materiały prasowe

W audycji "Czytelnia" rozmawialiśmy o pierwszej część trylogii "Vernon Subutex" skandalizującej francuskiej pisarki Virginie Despentes. Magdalena Miecznicka zauważała, że powieść ta ma charakter pokoleniowego manifestu. - Despentes jest z pokolenia lewicowego, dla którego nie pieniądze były ważne, lecz życie. Tymczasem współczesny kult pieniądza i liberalizm gospodarczy wielu jej równieśników wyrzuca zupełnie ze świata lub zamienia w ludzi cynicznych i zepsutych.

Piotr Kofta zauważał, że "Vernon Subutex" nie jest portretem sentymentalnym, lecz złośliwą satyrą, której autorka ze zdumieniem odkrywa, że bunt młodego pokolenia ma charakter prawicowy.

W audycji pochyliśmy się także nad opublikowaną przez Wydawnictwo Literackie powieścią "Zbrodnia hrabiego Neville'a" Amelie Nothomb. Książkę tę charakteryzuje - jak czytamy w materiałach oficyny - "kryminalna tajemnica, okraszona szczyptą psychozy, doprawiona łyżką sarkazmu i garścią czarnego humoru".

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 28.05.2016

Godzina emisji: 12.30

bch/gs

Czytaj także

Trudny, antyaustriacki, ponury. Gry Thomasa Bernharda

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 11:00
"Tak. Wyjadacze", nowo wydany w Polsce tom nietłumaczonych dotąd tekstów wybitnego austriackiego pisarza, stał się w Dwójce okazją do rozmowy o jego niejednoznacznej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ładne zdania bez pomysłu. Po co napisano te książki?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 18:00
"Portret przegranego megalomana" oraz proza polegająca na "wyważaniu otwartych drzwi" - recenzentów "Czytelni" nie zachwyciła żadna z omawianych w audycji książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proza Westermarka i inne debiuty. Nasze recenzje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 14:00
W "Czytelni" ocenialiśmy książki młodych polskich prozaikom - Rafałowi Niemczykowi, Jarkowi Westermarkowi i Kubie Wojtaszczykowi.
rozwiń zwiń