Trudny, antyaustriacki, ponury. Gry Thomasa Bernharda

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 11:00
"Tak. Wyjadacze", nowo wydany w Polsce tom nietłumaczonych dotąd tekstów wybitnego austriackiego pisarza, stał się w Dwójce okazją do rozmowy o jego niejednoznacznej twórczości.
Audio
  • Dyskusja o twórczości Thomasa Bernharda (Czytelnia/Dwójka)
Thomas Bernhard w swoich książkach bezlitośnie krytykował negatywne jego zdaniem zjawiska w sferze społecznej czy politycznej. Wielu oczywiście  miało to mu za złe
Thomas Bernhard w swoich książkach bezlitośnie krytykował negatywne jego zdaniem zjawiska w sferze społecznej czy politycznej. Wielu oczywiście miało to mu za złe Foto: Christiaan Tonnis/Flickr, lic. (CC BY-SA 2.0

Do Thomasa Bernharda przylgnęła m.in. opinia pisarza kalającego własne gniazdo. - Przypięto mu tę łatkę człowieka nienawidzącego Austrii, bo to się dobrze sprzedaje - oceniał Piotr Kofta w Dwójkowej dyskusji o autorze "Wymazywania".

Jak się okazuje, nie jest łatwo opisać najistotniejsze idee czy chwyty literackie Bernharda. Na pewno jednak jest to pisarz wymykający się uogólnieniom i stawiający wysoko poprzeczkę. - Czytelnik zapoznający się z tą prozą dojedzie prawdopodobnie gdzieś do 2-3 strony i nie będzie wiedział, co się w ogóle dzieje - mówił gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr Kofta oraz Magdalena Miecznicka

Data emisji: 30.01.2016

Godzina emisji: 12.30

jp/kul

Czytaj także

Bolesna wiwisekcja Thomasa Bernharda

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 10:30
- Bernhard jest równie okrutny dla środowiska artystycznego, które go ukształtowano, jak dla samego siebie - mówił w Dwójce aktor Andrzej Mastalerz, który 16 grudnia w Teatrze Soho będzie czytał "Wycinkę" Thomasa Bernharda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Lupa: Bernhard jest moim koniem trojańskim

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 18:00
- Artysta bardziej zaawansowany w drodze może stać się wyjątkowym wehikułem i zaprowadzić nas w podróż, której inaczej nie moglibyśmy odbyć - wyjaśnił znakomity reżyser teatralny, opowiadając o "Wycince Holzfällen", czyli swoim kolejnym spektaklu opartym na tekście Thomasa Bernharda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kogo Krystian Lupa uśmierca w "Wycince"?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 21:00
Czy wrocławski spektakl Krystiana Lupy na motywach powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda może wywołać takie samo oburzenie, jakie przed laty w Austrii wywołała sama powieść? Między innymi o to pytał swoich gości Jacek Wakar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze i najgorsze książki 2015 r. Ranking Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 14:00
Zaskoczenia, olśnienia, ale także rozczarowania... Wśród lektur przeczytanych w 2015 r. recenzenci "Czytelni" wskazali książki, które ich zachwyciły - albo wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeterminowana twórczość Virginii Woolf?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 15:00
- Pisarstwo eseistyczne tej autorki zestarzało się szybciej niż jej proza - o zbiorze "Eseje wybrane" mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń