"Polacos". Przygody polskich Żydów w Kostaryce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 18:30
– Praca nad tą książką także zaczęła się jako przygoda – mówiła w Dwójce Anna Pamuła, autorka niedawno wydanego tomu "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki".
Audio
  • "Polacos". Przygody polskich Żydów w Kostaryce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragm. okładki książki Anny Pamuły Polacos. Chajka płynie do Kostaryki
Fragm. okładki książki Anny Pamuły "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki"Foto: mat. prom. Wyd. Czarne
kostaryka5.jpg

W swojej pierwszej książce reportażowej dziennikarka opisuje losy polskich Żydów przybyłych do Kostaryki w pierwszej połowie XX wieku. Głównymi bohaterami tej opowieści są emigranci, którzy pojawili się w Ameryce jako dzieci.

– O "Polacos", czyli polskich Żydach w Kostaryce, nie wiedziałam absolutnie nic, dopóki nie odbyłam bardzo długiej podróży po Europie – wyznała Anna Pamuła. – Przez prawie dwa lata jeździłam starym volkswagenem, szukając mniejszości i rozmawiając z Żydami i Romami. W greckich Salonikach przypadkiem spotkałam parę Żydów sefardyjskich i wtedy po raz pierwszy usłyszałam o "Polacos" – wspominała.

Dziennikarka opowiadała w Dwójce o roku spędzonym w Kostaryce, rozmowach z członkami tamtejszej wspólnoty żydowskiej, a także o usłyszanych od nich historiach o przedwojennej Polsce, podróży przez Atlantyk i początkach życia w nowym świecie. Opowieści niektórych z nich były ciekawe nie tylko ze względu na treść, lecz także język, zmieniający się zależnie od przestrzeni, którą opisywał.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Aldona Łaniewska Wołłk

Gość: Anna Pamuła (dziennikarka, reportażystka)

Data emisji: 10.05.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mz

Czytaj także

Małgorzata Szejnert: na Polesiu giną języki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 15:00
Białoruski uważany bywa tam za język obcy. Autorka książki "Usypać góry.." rozmawiała po polsku oraz rosyjsku. A natrafiła na języki, którymi mówi dziesięć osób...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie. Niewidzialny naród optymistów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 15:00
– To w ponad 90 procentach muzułmanie, ale całkowicie różni od tych, których znamy – mówił Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 19:22
– Kilka osób powiedziało mi, że po tej książce nabrało ochoty na emigrację – mówiła Katarzyna Molęda, autorka reportażowego tomu "Szwedzi. Ciepło na północy".
rozwiń zwiń