REKLAMA

Nowy Miłoszewski "marnuje swój potencjał"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 10:00
- Chęć odreagowania po kryminałach była tak wielka, że ta powieść sprawia wrażenie pisanej w bamboszach - mówił Piotr Kofta o najnowszej książce Zygmunta Miłoszewskiego "Jak zawsze".
Audio
  • Recenzja powieści Zygmunta Miłoszewskiego "Jak zawsze" oraz tomu opowiadań Pawła Sołtysa "Mikrotyki" (Czytelnia/Dwójka)
Okładka książki Zygmunta Miłoszewskiego Jak zawsze, wyd. W.A.B.
Okładka książki Zygmunta Miłoszewskiego "Jak zawsze", wyd. W.A.B.Foto: w tle: Africa Studio/Shutterstock

Zygmunt Miłoszewski - nagr s4- 1_resize.jpg
"Kostium kryminału nie do wszystkiego się nadaje"

Zygmunt Miłoszewski, znany czytelnikom jako autor kryminałów, napisał tym razem - jak dookreślał to recenzent Dwójki - "powieść tendencyjną, w jakiejś mierze utopijną", opartą na koncepcie historii alternatywnej. - Mamy sytuację, w której Polska jest jedynym krajem bloku wschodniego nieznajdującym się pod panowaniem sowieckim, a w ścisłym sojuszu z Francją. W istocie jest to francuska kolonizacja i eksploatacja - opowiadał Piotr Kofta.

Dlaczego nowa książka Miłoszewskiego "marnuje swój potencjał"? Jakie zaskakujące, a erotyczne okoliczności towarzyszą parze głównych bohaterów - starszemu małżeństwu - w ich podróży w przeszłość? I co łączy alternatywną Polskę sprzed półwiecza z jej współczesnym życiem politycznym?

Goście "Czytelni" oceniali również tom opowiadań Pawła Sołtysa "Mikrotyki".

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 12.30

jp/kk

Czytaj także

"Stancje". Wioletta Grzegorzewska utrzymała poziom?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 15:40
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy m.in. najnowsze prozatorskie dzieło autorki chwalonej za poprzednią książkę "Guguły", której angielski przekład pt. "Swallowing Mercury" nominowany był do wyróżnienia The Man Booker International Prize.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści o zębach sław i życiu Czechów w Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:45
W audycji rozmawialiśmy o książkach: "Historia moich zębów" Valerii Luiselli oraz "Palince. Prozach z Banatu" Matěja Hořavy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wymazane". Witkowski na Dzikim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:00
W audycji "Czytelnia" rozmawialiśmy o nowej książce Michała Witkowskiego. Omówiliśmy też "Balladę o pewnej panience" Szczepana Twardocha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barnes zbyt angielski, by pisać o Szostakowiczu?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:00
- Nawet jeśli to nie najwybitniejsza książka Juliana Barnesa, to jest ciekawa i mrożąca krew w żyłach. Dobrze jest podczas lektury słuchać Szostakowicza - o powieści "Zgiełk czasu" mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poliglotyczni kochankowie". Miłość vs. postmodernizm

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:20
- Problemem tej książki jest to, że obiecuje ona więcej, niż daje w zamian. Im głębiej wchodzi się w ten tekst, tym bardziej człowiek zaczyna się zastanawiać, o co właściwie w nim chodzi. – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o książce szwedzkiej pisarki Liny Wolff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płaza zaczyna jak Reymont skrzyżowany z McCarthym"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:00
- Mam przeczucie, że Maciej Płaza napisał tę powieść wcześniej niż "Skorunia", że to jest ten właściwy debiut. Może dobrze, że nie zadebiutował tą powieścią - mówił o książce "Robinson z Bolechowa" krytyk literacki Piotr Kofta.
rozwiń zwiń