"Człowiek tygrys". Szekspirowska tragedia naznaczona fatalizmem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 13:36
- Od początku tej historii wszystkie karty są rozdane, a większość postaci jest tragiczna. Śmierć ponosi ta z nich, która tragiczną nie jest i zostaje za to ukarana – mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

i-czlowiek-tygrys-eka-kurniawan (1).jpg

W audycji nasi recenzenci omówili książkę indonezyjskiego pisarza Eki Kurniawana "Człowiek tygrys", która zapewniła mu nominację do Nagrody Bookera.

"Człowiek tygrys" zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Margio nosi w sobie bowiem pewną tajemnicę… (inf. Wydawnictwa Literackiego)

- Obok nawiązań szekspirowskich, ważny jest motyw transformacji człowieka w zwierzę, o którym mówią liczne indonezyjskie mity i podania. Dla mnie w tej książce nie był on poprowadzony precyzyjnie, w sposób do końca wyczerpujący. Stąd wynika ułomność konstrukcji, wyjaśnienia dlaczego człowiek zagryzł swoją ofiarę - stwierdziła Iwona Rusek.

W audycji omówiliśmy też powieść "Złota pagodę" pochodzącego z Japonii Yukio Mishimy. Wykorzystane zostało wydarzenie, które miało miejsce pięć lat po zakończeniu wojny. W 1950 roku młody mnich buddyjski z trudnej do zrozumienia potrzeby popełnia samobójstwo podwójne, samobójstwo zakochanych, wraz z piękną budowlą w roli wybranki serca – podłożył ogień pod świątynię Kinkaku-ji (Świątynię Złotego Pawilonu).


zc582ota-pagoda.jpg

Dlaeczego "Złota pagoda" wzbudziła wielką dyskusję jako utwór, w którym pisarz wykorzystał wydarzenie rzeczywiste, jakie odbiło się głośnym echem w prasie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

Data emisji: 3.02.2018

Godzina emisji: 12.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy Miłoszewski "marnuje swój potencjał"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 10:00
- Chęć odreagowania po kryminałach była tak wielka, że ta powieść sprawia wrażenie pisanej w bamboszach - mówił Piotr Kofta o najnowszej książce Zygmunta Miłoszewskiego "Jak zawsze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki o dziewczynach, ale czy tylko dla dziewczyn?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 14:34
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy książki, których bohaterkami są nastoletnie Róża, Jadwiga i Aza, w tym jedna została właśnie królową Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka w prozie Lucii Berlin i Paula Beatty'ego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 15:09
W "Czytelni" rozmawialiśmy o zbiorze opowiadań "Instrukcja dla pań sprzątających" oraz powieści "Sprzedawczyk".
rozwiń zwiń