Od podróży wewnętrznej do epoki przełomu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 13:34
W kolejnej "Czytelni" literackie spotkanie z Eustachym Rylskim w książce "Jadąc" oraz Joan Didion w "Dryfując do Betlejem". Gośćmi audycji byli Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
Okładki płyt
Okładki płytFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
29:05 Dwójka czytelnia 28.03.2021.mp3 Eustachy Rylski "Jadąc", Joan Didion "Dryfując do Betlejem" (Czytelnia/Dwójka) 

"Jadąc" Eustachego Rylkskiego to zbiór esejów przepełnionych czarem i urokiem włoskiego lata, niespieszną samochodową włóczęgą przez południową Europę, sybarytyzmem gorących wakacji i obietnicą niezwykłych przeżyć. Na stronach tej książki współbrzmią ze sobą muzyka rosyjska i cygańska, mandżurski walc, arie z oper Karola Szymanowskiego i Mahalia Jackson, której głos nieodmiennie przywołuje klimat amerykańskiego Południa. I oczywiście Chopin, który - słuchany w podróży - zawsze domaga się większych dekoracji niż europejski krajobraz. Nierozłączna triada - jazda, muzyka i pejzaż - wywołuje potrzebę opowiadania o tym, co najistotniejsze. Bowiem tylko w trakcie wędrówki tak mocno otwieramy się na świat i nowe doznania oraz nabieramy dystansu do tego, co było.

"Dryfując do Betlejem" to zbiór reportaży o Ameryce lat sześćdziesiątych. Książka, która dla wielu pokoleń pisarek i artystek stała się punktem odniesienia i nadal nim pozostaje. Didion pisze o kontrkulturze, San Francisco, narkotykach, morderstwach, maoistach z Kalifornii, zgniliźnie Hollywood, naiwniakach bez grosza, ospałej klasie średniej, miłości i Dolinie Śmierci… O epoce przełomu.

Opisy pochodzą od wydawców

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 28.03.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Poezja i "okaleczony świat". Sylwetka Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 12:15
- To dla mnie jedna z największych zagadek: współistnienie poezji, jej piękna, i trudnej rzeczywistości. Szukałem połączenia tych dwóch spraw - mówił w jednej z archiwalnej audycji Polskiego Radia Adam Zagajewski. Znakomity poeta i eseista, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, zmarł 21 marca w Krakowie w wieku 75 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gustaw Holubek urodził się ze skrzydłami"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 19:10
- Nie mogłam znaleźć dystansu do tej wielkiej postaci, bo to jest waga ciężka w historii teatru i kulturze polskiej - mówiła w Dwójce Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego, Zofii Nasierowskiej, która w książce "Gustaw. Opowieść o Holoubku" odkrywa nieznane fakty z życia aktora, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym.
rozwiń zwiń