"Requiem dla nikogo" i "Taniec wokół słońca". Literatura bałkańska

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 13:48
W audycji rozmawialiśmy o książkach "Requiem dla nikogo" Złatko Enew oraz "Taniec wokół słońca. Autobiografia" Verdany Rudan.
Okładki książek Requiem dla nikogo (L)  oraz Taniec wokół słońca. Autobiografia (P)
Okładki książek "Requiem dla nikogo" (L) oraz "Taniec wokół słońca. Autobiografia" (P)Foto: materiały prom.

Posłuchaj
29:20 Dwójka czytelnia 30.05.2021.mp3 "Requiem dla nikogo" Złatko Enew, "Taniec wokół słońca. Autobiografia" Verdana Rudan (Czytelnia/Dwójka) 

"Requiem dla nikogo" 

Przymusowa zmiana nazwisk bułgarskich Turków w połowie lat 80. XX wieku, która miała doprowadzić do ich wynarodowienia i likwidacji jako mniejszości narodowej, pozostaje jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w najnowszej historii Bułgarii.

Wielowątkowa powieść Złatka Enewa to pierwsza poważna literacka próba zmierzenia się z tym tematem. Jej trzon stanowi panorama życia prowincjonalnego miasteczka w końcowych latach reżimu totalitarnego. Korupcja, zakłamanie, przemoc i podłość osiągają niebywałe rozmiary. Zwykły przejaw przyzwoitości może doprowadzić do napiętnowania i represji.

W latach 90. bohaterowie powieści stykają się z całą nieopisaną grozą i brutalnością wydarzeń wojennych na terenie Jugosławii.

Przedstawiając mechanizmy politycznej demoralizacji, losy ludzi krzywdzonych i upokarzanych, oddając głos dręczonym, wykorzystywanym kobietom, autor stworzył przejmującą opowieść o okrucieństwie, namiętnościach i ranach, które bolą do dziś.

"Taniec wokół słońca. Autobiografia"

Vedrana Rudan szczerze i bez upiększania pisze o swoim ani trochę beztroskim dzieciństwie, o dzieciach i wnukach, o drodze, którą przeszła od dziewczyny sprzedającej lody nad morzem do najpoczytniejszej autorki w regionie. O tym, dlaczego w socjalizmie nie można było zostać wyrzuconym z pracy i o tym, jak została pierwszą dziennikarką, której się to udało w nowym, demokratycznym, reżimie Chorwacji.

I w końcu – pokazuje, dlaczego najważniejszą i najtrudniejszą rzeczą w życiu jest spojrzenie sobie w oczy bez wstydu.

(oba powyższe opisy pochodzą od wydawców)

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 30.05.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

O dzieciństwie nie zawsze szczęśliwym

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 16:20
Tym razem przyjrzeliśmy się następującym książkom: "Małe rączki" Andresa Barby oraz "Kąkol" Zośki Papużanki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Michał Kuziak: czytanie literatury to przeżycie melancholijne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 18:00
- Chciałoby się czytać wszystko, a przynajmniej wszystko, co jest dobrą literaturą, natomiast jest to niemożliwe. Przynajmniej od pewnego czasu bez wątpienia dominują u mnie teksty czytane z powodów zawodowych, ale też nie powiem, żeby to nie było czytanie dla przyjemności - mówił w Dwójce literaturoznawca i komparatysta.
rozwiń zwiń