Historie o korzeniach i losach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 13:00
W kolejnej "Czytelni" nasi recenzenci Piotr Kofta i Magdalena Mikołajczuk sięgnęli po książki "Testament" Niny Wähä w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej oraz "Lata" Annie Ernaux, w przekładzie Krzysztofa Jarosza i Magdaleny Budzińskiej.
Nominowana do najważniejszych skandynawskich nagród literackich trzecia powieść Niny Wh to historia, w której każdy może przejrzeć się jak w lustrze
Nominowana do najważniejszych skandynawskich nagród literackich trzecia powieść Niny Wähä to historia, w której każdy może przejrzeć się jak w lustrzeFoto: mat. promocyjne

Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne "Lata" po raz pierwszy ukazują się po polsku.

"Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?" – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w małym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir. Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń. 

Choć Ernaux boleśnie odsłania własne korzenie, udaje się jej zachować dystans, a dzięki brawurowej formie literackiej i wielkiej pisarskiej odwadze oddaje czytelnikom dzieło wybitne i kompletne – opowieść o sobie, konkretnej kobiecie, i o całej generacji, o każdym z nas.

***

"Testament" to napisana z rozmachem polifoniczna opowieść o rodzinie i nadchodzącej katastrofie.

Rodzina Toimich liczy czternaścioro dzieci, jeśli brać pod uwagę także nieżyjącą dwójkę. Wychowane przez surowego ojca i bezradną matkę rodzeństwo dzieli się na tych, którzy opuścili rodzinny dom i próbują uporać się z traumami, oraz tych, którzy zostali. Zbliżające się święta i przyjazd Annie, najstarszej żyjącej siostry, gromadzi ich znów wszystkich razem. Teraz jednak jest inaczej, bo choć relacja między rodzicami i rozkład sił się nie zmienił, rodzeństwo ma wspólny cel, który pragnie zrealizować za wszelką cenę. Dzieje się jednak coś, czego żadne z nich nie planowało.

Nominowana do najważniejszych skandynawskich nagród literackich trzecia powieść Niny Wähä to historia, w której każdy może przejrzeć się jak w lustrze.

(Opisy pochodzą od wydawców)

Posłuchaj
29:42 2022_02_06 12_30_16_PR2_Czytelnia.mp3 Historie o korzeniach i losach (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 6.02.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:30
84 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bertold Brecht i jego mieszczański teatr nieznośny dla mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:35
10 lutego 1898 roku urodził się Bertold Brecht, niemiecki dramatopisarz, dramaturg i poeta. Sztuka, z którą najczęściej jest kojarzony, "Opera za trzy grosze" zyskała ogromną popularność na całym świecie, choć niektórzy krytycy uważają, że sam tekst się nie broni.
rozwiń zwiń