REKLAMA

Kobiety wojenne

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 08:43
Wspólnie z recenzentami Dwójki Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą sięgnęliśmy po powieści Tamary Dudy "Córeczka" w przekładzie Marcina Gaczkowskiego oraz Christiny Lamb "Nasze ciała, ich pole walki" w tłumaczeniu Agnieszki Sobolewskiej.
Okładki książek Tamary Dudy Córeczka oraz Christiny Lamb Nasze ciała, ich pole walki
Okładki książek Tamary Dudy "Córeczka" oraz Christiny Lamb "Nasze ciała, ich pole walki"Foto: mat. promocyjne

Tamara Duda "Córeczka"

Kiedy rozum śpi, eksplodują wielkie talenty. Donbas, dramatyczne wypadki wiosny i lata 2014 roku. Po wojennej szachownicy zręcznie porusza się drobna kobieca sylwetka, niesie nadzieję na rychłe zwycięstwo światła nad ciemnością. "Córeczka" Tamary Dudy wciąga, frapuje, wzrusza i bawi do łez. To najpiękniejszy hołd złożony wielu bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy.

Posłuchaj fragmentów książki "Córeczka" >>>>

***

Christina Lamb "Nasze ciała, ich pole walki"

Christina Lamb, doświadczona korespondentka wojenna, oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Wśród jej rozmówczyń są japońskie niewolnice seksualne (tzw. comfort women), kobiety bengalskiego pochodzenia (birangona) krzywdzone przez pakistańskich żołnierzy w 1971 roku w czasie wojny między Indiami, Pakistanem i Bangladeszem, jezydki porywane i przetrzymywane wbrew swej woli przez członków ISIS, nigeryjskie uczennice uprowadzone przez Boko Haram, muzułmanki gwałcone przez bośniackich Serbów i kobiety z plemienia Tutsi krzywdzone przez Hutu w czasie ludobójstwa w Rwandzie.

Christina Lamb: na wojnie gwałt jest tańszy niż kula do kałasznikowa >>>>

Lamb pokazuje, że przemoc seksualna stanowi uniwersalne narzędzie kontroli. Przedstawia gwałt nie jako "efekt uboczny" wojny, ale potężny instrument zniszczenia, równie skuteczny jak broń chemiczna. Służy on konkretnym celom: ma zmusić kobiety do uległości i upokorzyć je. Świadectwa bohaterek książki są wstrząsające – szczególnie w świetle obojętności światowej opinii publicznej na ich krzywdę.

(opisy pochodzą od wydawców)


Posłuchaj
30:17 Czytelnia Dwójka 15 maj 2022 12_31_11.mp3 Recenzje powieści Tamary Dudy "Córeczka" w przekładzie Marcina Gaczkowskiego oraz Christiny Lamb "Nasze ciała, ich pole walki" w tłumaczeniu Agnieszki Sobolewskiej (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Skąd bierze się rosyjski imperializm? Prof. Andrzej Nowak o najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 21:45
"Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI wiek" - najnowsza książka profesora Nowaka, światowego eksperta w tematyce związanej z Rosją, była punktem wyjścia do rozmowy z autorem o źródłach rosyjskiej mentalności i agresywności, imperializmu w perspektywie wieków. Także zagrożenia dla Polski i krajów naszego regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia piórem frankofonów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 13:00
W kolejnej odsłonie "Czytelni" nasi recenzenci Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta sięgnęli po powieści francuskojęzycznych autorów. Były to: "Świat na miarę" Nathalie Skowronek w tłumaczeniu Katarzyny Marczewskiej, oraz "Lustro naszych smutków" Pierre'a Lemaitre'a w przekładzie Joanny Polachowskiej.
rozwiń zwiń