John Cheever i Dashiel Hammet, czyli proza amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 11:00
W tym wydaniu "Czytelni" zagościli dwaj autorzy ze Stanów Zjednoczonych - John Cheever i jego "Wizja świata. Opowiadania wybrane" (tł. Krzysztof Majer) oraz Dashiel Hammet i "Sokół maltański" w nowym tłumaczeniu Tomasza S. Gałązki. O książkach rozmawiali Iwona Rusek i Piotr Kofta.
John Cheever Wizja świata. Opowiadania wybrane (tł. Krzysztof Majer) oraz Dashiel Hammet Sokół maltański (tł. Tomasz S. Gałązka) - okładki książek
John Cheever "Wizja świata. Opowiadania wybrane" (tł. Krzysztof Majer) oraz Dashiel Hammet "Sokół maltański" (tł. Tomasz S. Gałązka) - okładki książekFoto: Mat. pras.

John Cheever "Wizja świata. Opowiadania wybrane" (tł. Krzysztof Majer)

W wyborze i ze wstępem Juliana Barnesa

„Ach, te niedzielne wieczory w suburbiach, ach, ta chandra niedzielnej nocy!” – wykrzykuje ironicznie jeden z bohaterów Wizji świata. A my wtórujemy mu i z zachwytem wchodzimy w podmiejski świat, gdzie – przynajmniej w teorii – czci się monogamię, niewinne dzieciństwo i szczęście domowego ogniska, a wszystko urządzone jest przyzwoiciej niż w królestwie niebieskim.

John Cheever, łącząc wyczucie groteski z wnikliwością, znakomicie ukazuje kondycję współczesnego człowieka, a za scenografię przyjmuje przede wszystkim nowojorskie przedmieścielat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W pierwszym opowiadaniu pisze o radiu, przez które można podsłuchiwać sąsiedzkie życie, w kolejnych sam staje się nadajnikiem podmiejskich sekretów. Obsceniczne fantazje mieszają się tu z sennym mirażem, a utracony talent i młodość z miłosną tęsknotą.

Cheever, genialny amerykański klasyk, jak nikt inny opisuje paradoks istnienia i uniwersalną wizję świata – nierozłączny splot bólu i słodyczy życia.

Dashiel Hammet "Sokół maltański" (tł. Tomasz S. Gałązka)

Klasyka powieści detektywistycznej i czarnego kryminału w nowym przekładzie

W biurze detektywistycznym Sama Spade’a i Milesa Archera pojawia się tajemnicza piękność, która pragnie odnaleźć swą zaginioną siostrę. Zlecenie od Brigid O’Shaughnessy uruchamia lawinę wydarzeń, których celem okazuje się statuetka tytułowego sokoła. Szorstkiemu, błyskotliwemu Spade’owi i pannie O’Shaughnessy w poszukiwaniach tego bezcennego skarbu towarzyszy galeria szemranych postaci, a to wszystko w przesyconym alkoholem i papierosowym dymem powietrzu posępnego San Francisco.

Dziś Sokół maltański znany jest u nas głównie ze znakomitej ekranizacji z Humphreyem Bogartem w roli Sama Spade’a. Niesłusznie, bo cierpkie, dowcipne pióro Dashiella Hammetta świetnie wytrzymało próbę czasu, o czym przekonuje nowy przekład autorstwa Tomasza S. Gałązki, a także fakt, że w rankingach na najlepsze kryminały wszech czasów powieść Hammetta wciąż plasuje się w ścisłej czołówce.

(opisy pochodzą od wydawców)

Jakie pozycje wybrała Małgorzata Szymankiewicz do sobotniej "Czytelni"?

Posłuchaj
29:51 Dwojka_Czytelnia_2023_11_04-19-00-10.mp3 John Cheever i Dashiel Hammet, czyli proza amerykańska (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 4.11.2023

Godz. emisji: 19.00

mgc

Czytaj także

David Foster Wallace. Pisarz, który bał się wesołych miasteczek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 05:55
"Świat dzieli się moim zdaniem równo na pół: na tych, których strach podnieca, i na tych, których nie podnieca. Dla mnie strach nie jest podniecający. Jest straszny" – pisał David Foster Wallace, wspominając pewną karuzelę. Z pewnością był specjalistą od strachu. Żył z nim na co dzień. I w końcu z nim przegrał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edgar Allan Poe - stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa: C. Auguste’a Dupina

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 13:18
Gościem "Trójki pod Księżycem" była Magda Witkowska, tłumaczka książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca". Autor biografii, John Tresh udowadnia, że kapłan grozy i prekursor SF był także prawdziwym entuzjastą nauki, rozkwitającej w początkach XIX wieku.
rozwiń zwiń