Francja zachwycona polską muzyką barokową

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 16:00
- Kompozycje Mikołaja Zieleńskiego są fantastyczne! Bardzo przypominają dzieła mistrzów "szkoły weneckiej" - zachwycała się Judith Pacquier z zespołu Les Traversées Baroques.
Audio
  • Francja zachwycona polską muzyką barokową (Dawno niedawno/Dwójka)
Okładka płyty Ortus de Polonia (nagranej wspólnie z zespołem Fiori Musicali) - drugiego albumu z muzyką polskiego baroku w dorobku  Les Traverses Baroques. Wcześniej ukazała się płyta Virgo Prudentissima z utworami Marcina Mielczewskiego
Okładka płyty "Ortus de Polonia" (nagranej wspólnie z zespołem Fiori Musicali) - drugiego albumu z muzyką polskiego baroku w dorobku Les Traversées Baroques. Wcześniej ukazała się płyta "Virgo Prudentissima" z utworami Marcina MielczewskiegoFoto: materiały promocyjne

Na przełomie XVI i XVII wieku Wenecja stanowiła jeden z najważniejszych ośrodków muzyki europejskiej. To tam w 1611 roku Mikołaj Zieleński opublikował swój Zbiór Ofertoriów i Komunii. Porównanie jego muzyki do dokonań Andrei i Giovanniego Gabrielich to wielki komplet dla kultury polskiego baroku.

Zwłaszcza w ustach Judith Pacquier, która poznała twórczość Zieleńskiego, nagrywając album "Ortus de Polonia". - Kilka osób z radia France Musique uznało, że płyta jest świetna. 20 marca zostanie jej poświęcona specjalna audycja. Natomiast 21, w Dniu Specjalnym Euroradia poświęconym muzyce dawnej, muzyka Zieleńskiego będzie prezentowana w wielu innych programach - powiedziała szefowa zespołu Les Traversees Baroques.

Judith Pacquier wyjaśniła także, jak na podstawie partytur polskiego kompozytora można dowieść, że faktycznie podróżował od do Włoch.

***

Przygotowała: Magdalena Łoś
Gość:
Judith Pacquier (szefowa zespołu Les Traversees Baroques)
Data emisji:
18.02.2015
Godzina emisji:
10.00

Materiał wyemitowany został w audycji "Dawno niedawno".

mm/bch

Czytaj także

Czy opera barokowa nas zbawi?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 22:00
- We Francji muzyka barokowa stała się lekarstwem na głęboki kryzys wokalistyki - mówił w Dwójce krytyk Piotr Kamiński. A co z Polską?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Andrzej Morsztyn - frywolny wieszcz baroku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 06:03
Liryka Morsztyna jest finezyjnym flirtem bez większego sentymentu, a celność jego fraszek jest niezrównana. Julian Krzyżanowski pisał, że cechuje je jaskrawy erotyzm, niejednokrotnie wyuzdany, ale szelmowsko dowcipny. Aleksander Brückner, że zmysłowość i lubieżność rozpasały się w nich do naga.
rozwiń zwiń