X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak babcię kocham! Język polski o naszych dziadkach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 18:00
- "Baba" pierwotnie oznaczało "mama matki" albo "mama ojca", ale właściwie dzisiaj nie funkcjonuje. Gdybyśmy powiedzieli o swojej babci "baba", mogłoby to zostać odebrane jako trochę obraźliwe. Ale małe dzieci od tego zaczynają - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Prof. Ewa Rudnicka.
Audio
  • Prof. Ewa Rudnicka o słowach "baba" i "dziad" (Nasz język współczesny/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ruslan Huzau

Prof. Ewa Rudnicka wyjaśniła, że słowo "baba" sięga jeszcze czasów prasłowiańskich i praindoeuropejskich. Jest też charakterystyczne dla języka dziecięcego. Ich najstarsze, pierwotne znaczenie to "kobieta dojrzała" bądź "matka matki lub ojca". - Niektórzy etymologowie uważają, że znaczenie "kobieta dojrzała" było pierwotnym. Inni dowodzą, że jednak "matka matki" albo "matka ojca" było pierwszym. Ale możliwe, że funkcjonowały równolegle i niezależnie od siebie - mówiła językoznawczyni.

Słowo "dziad" również jest bardzo stare i jak opowiadała prof. Rudnicka, oznaczało głowę rodu, albo ojca matki lub ojca ojca. - W języku odtwarzanym występowało w postaci "dedo". "Dziad" w znaczeniu "ojciec matki" i "ojciec ojca" jeszcze może się pojawiać w tekstach. Wtedy ma to charakter podniosły albo przestarzały, mówimy zresztą "z dziada pradziada". "Dziad" zaczął znikać dopiero w XVII wieku i wtedy pojawił się "dziadek" - mówiła ekspertka.

Regulamin konkursu "Nasz język współczesny"

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 17.30

am/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skąd wywodzi się Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 11:31
W te dwa dni okazujemy babciom i dziadkom wyjątkową wdzięczność za nauki, troskę, opiekę, a przede wszystkim za ich obecność. Mali wnukowie zapraszają dziadków na przedstawienia szkolne i wręczają laurki, a starsi składają życzenia, przynoszą kwiaty i upominki. Skąd się wzięły te tradycje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współcześni dziadkowie. Jacy są?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 13:07
Z okazji dzisiejszego Dnia Babci i jutrzejszego Dnia Dziadka w "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, jak ich wizerunek zmienił się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. 
rozwiń zwiń