Teatr paniki skończył 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:00
W związku z rocznicą premiery spektaklu "Replika" w warszawskim Teatrze Studio w "Teatralnej loży Andrzeja Matula" porozmawiamy o teatrze Józefa Szajny.
Auschwitz
AuschwitzFoto: Wikipedia/Bundesarchiv

Wybitny reżyser teatralny, scenograf, malarz i grafik określał swoją twórczość jako "krzyk przeciw nieprawości świata." Pobyt w Oświęcimiu stał się dla niego wielkim uniwersytetem, otworzył przed nim świat nie tylko wielkiej podłości, ale także miłości i solidarności międzyludzkiej. Dlatego Józefa Szajnę w sztuce interesowały tylko fundamentalne pytania i dylematy leżące u podstaw dramatu ludzkiej egzystencji.

O roli doświadczeń obozowych w jego twórczości, a także o stosunku artysty do aktorów i publiczności rozmawiać będą w Dwójce: aktorka Irena Jun oraz krytycy i historycy teatru, Agnieszka Koecher-Hensel oraz Barbara Osterloff. W audycji nie zabraknie oczywiście bezcennych nagrań archiwalnych.

"Teatralna loża Andrzeja Matula" w środę (25 września) o godzinie 18.00.

Zobacz więcej na temat: Auschwitz Józef Szajna TEATR

Czytaj także

Józef Szajna dawał aktorom Atlantydę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 12:35
Tak twierdzi Irena Jun, która współpracowała z artystą już w czasach, gdy Józef Szajna był scenografem w Nowej Hucie. Wybitny artysta teatru - malarz, scenograf, inscenizator – skończyłby 13 marca 90 lat...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknąć przedstawienie w jednym kadrze

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 17:45
O niezwykłych artystach teatru - fotografach, dzięki którym legenda przedstawień dawno nieobecnych na afiszu trwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczyłam się od wielkich teatralnych indywidualności"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 12:59
- Miałam wielkie szczęście spotkać na początku kariery Józefa Szajnę i Jerzego Grzegorzewskiego – wspominała w radiowej Jedynce aktorka Irena Jun, laureatka Splendora Splendorów.
rozwiń zwiń