Zamknąć przedstawienie w jednym kadrze

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 17:45
O niezwykłych artystach teatru - fotografach, dzięki którym legenda przedstawień dawno nieobecnych na afiszu trwa.
Audio
Zamknąć przedstawienie w jednym kadrze
Foto: Glow Images/East News

Jak oddać za pomocą jednego kadru atmosferę przedstawienia?

- Gdybym tylko jeden raz mógł nacisnąć spust? Byłby to przypadek! Cała praca polega na dokładnym prześledzeniu spektaklu, głównie na próbach i potem w trakcie przedstawienia. Dopiero wtedy można sobie zdać sprawę z istotnych elementów, które trzeba wypunktować – mówi Wojciech Plewiński.

Marzeniem teatralnego fotografa jest zrobienie zdjęcia-plakatu, będącego syntezą przedstawienia. Do tego siędąży, ale nie zawsze się udaje. Jakość zdjęć zależy od świateł, scenografii, aktorów, a nawet współpracy z reżyserem.

- Pan Wojciech miał możliwość ustawić próbę samemu, pod zdjęcia. Obecnie raczej fotografuje się na żywo podczas próby generalnej albo spektaklu – podkreśla Krzysztof Bieliński. – To wymaga dużej intuicji i porozumienia z reżyserem, twórcami spektaklu.

Fotograf jest pierwszym widzem, pierwszą osobą interpretującą to, co dzieje się na scenie. To ważna rola.

Czym jest moment naciśnięcia migawki? Kiedy świadomie rezygnuje się z koloru? Jakie fotografie teatralne lubił Józef Szajna a jakie Jerzy Grzegorzewski? Z wybitnymi artystami fotografikami – Wojciechem Plewińskim i Krzysztofem Bielińskim – rozmawiała Monika Pilch.

Zobacz więcej na temat: fotografia Józef Szajna

Czytaj także

Józef Szajna dawał aktorom Atlantydę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 12:35
Tak twierdzi Irena Jun, która współpracowała z artystą już w czasach, gdy Józef Szajna był scenografem w Nowej Hucie. Wybitny artysta teatru - malarz, scenograf, inscenizator – skończyłby 13 marca 90 lat...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe widowisko na 90. urodziny Józefa Szajny

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 14:21
Widowiskiem plenerowym "Przejście - dziś są moje urodziny" rzeszowski teatr i mieszkańcy miasta uczczą prof. Józefa Szajnę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętajmy o Jerzym Grzegorzewskim!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 11:40
- Patrzyłem z otwartymi oczyma na teatr odmienny i piękny - wspominał swoje pierwsze spotkanie ze sztuką Jerzego Grzegorzewskiego Jerzy Radziwiłowicz.
rozwiń zwiń