REKLAMA

Kto czyta, nie błądzi?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 11:30
Czytanie literatury nie jest czytaniem martwych, obojętnych znaków, lecz otwieraniem drzwi, przez które wchodzą inni ludzie ze swoimi problemami, zachwytami, ze swoim sposobem mówienia, ze swoimi gestami, ze swoimi przerażeniami...
Kto czyta, nie błądzi?
Foto: Glow Images/East News

…Niektórzy z nich zostaną na dłużej, niektórzy szybko wyjdą, w popłochu lub w nudzie, albowiem nie wszystkie światy do siebie pasują, nie wszyscy goście bawią się w swoim towarzystwie równie dobrze. Właściwie po to jest literatura: powiedz mi, co czytasz, a ja ci powiem, czy będziemy się spotykać.

Tak o czytaniu pisał Michał Paweł Markowski w "Życiu na miarę literatury".

W pierwszej audycji z nowego cyklu "Kto czyta nie błądzi?" Dorota Gacek i Andrzej Franaszek zapraszają do rozmowy o sensie czytania. O własnych pasjach, potrzebach realizowanych dzięki czytaniu,  najważniejszych książkach, o tym, czy udaje się w dorosłym życiu utrzymać dziecięcą radość czytania, a także o tym,  czy literatura może poznawać, opisywać świat równie skutecznie jak filozofia i czy pisarze mogą czytać innych pisarzy mówić będą: Dorota Masłowska, Agata Bielik-Robson i Zygmunt Miłoszewski. A na pytania  tak zwanego kwestionariusza Prousta m. in. o  ulubionych pisarzy i literackich bohaterów oraz życiowe motto odpowie Julia Hartwig.

24 września (poniedziałek), godz. 21.30

Czytaj także

Miłosz prywatny: zachłanny, aktywny, lubił marcepany

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 11:00
- To było dziwne uczucie: obcowanie z nim na co dzień, pozwalanie sobie na ryzykowne żarty w jego obecności - tak o Czesławie Miłoszu opowiadali w Dwójce jego przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Hartwig: u Szymborskiej nie ma słowa "ja"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:30
- Strasznie są bogate te wiersze. Mają pozór lekkości, ale to tylko pozór - mówiła o poezji Szymborskiej jej przyjaciółka Julia Hartwig.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biuro Myśli Znalezionych" - myśli wybrane

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 16:00
O samotności i byciu człowiekiem, drodze na pustynię, radości z powrotu do kraju i polskiej sile - fragmenty rozmów ze swoimi gośćmi przypomina Marcin Zaborski.
rozwiń zwiń