Gwiazdy filmowe biły się, by wystąpić z Mupetami

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 19:00
– Ustawiała się długa kolejka największych hollywoodzkich aktorów, którzy chcieli znaleźć się w świecie Mupetów i prowadzić z nimi zaskakujące dialogi – mówił w Dwójce Andrzej Matul. O fenomenie tych postaci rozmawialiśmy w związku z najnowszym filmem "Mupety. Poza prawem".
Audio
  • Andrzej Matul i Adam Siennica opowiadają o fenomenie Mupetów (Pop-południe/Dwójka)
  • Paulina Święcańska o relacjach tańca współczesnego i popkultury (Pop-południe/Dwójka)
  • Monika Małkowska o wystawie w Schirn Kunsthalle Frankfurt (Pop-południe/Dwójka)
  • "Słownik popkultury" - "digging" (Pop-południe/Dwójka)
Gwiazdy filmowe biły się, by wystąpić z Mupetami
Foto: mat.promocyjne

Adam Siennica z portalu hatak.pl powiedział w "Pop-południu", że Mupety są dla niego przede wszystkim pięknym wspomnieniem z dzieciństwa. – To wspaniały przykład tego, jak tworzyć rozrywkę dla wszystkich pokoleń. Jim Henson stworzył coś niesamowitego, opartego na trochę absurdalnym humorze, który bawił zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego właśnie jego postacie są tak wyjątkowe – stwierdził.

– Mupety przypominają mi czas młodości – mówił z kolei Andrzej Matul. – Wywołują emocje związane z bardzo pozytywnymi przeżyciami. Jakoś pod koniec lat 70., gdy zaczynałem pracę jako lektor telewizyjny, zaproponowano mi czytanie dialogów w "Mupetach". Wydawało mi się, że to coś, co przerasta moje możliwości, że jestem jeszcze za mało doświadczony – wspominał.

Jednym z problemów lektora było czytanie kwestii Miss Piggy. – Trzeba było to zawsze lekko podrysować, trzeba się było nie zagrać, podczas gdy ona zagrywała się wręcz w drastyczny sposób – opowiadał. Dodał też, że po latach, gdy  pracował już w radiu, jeden z kolegów nazywał go "Wielkim Gonzo".

***

Ponadto w audycji Paulina Święcańska z Warszawskiej Platformy Tańca opowiedziała o relacjach tańca współczesnego i popkultury, a Monika Małkowska o paryskiej bohemie na wystawie w Schirn Kunsthalle Frankfurt.

Dzięki "Słownikowi popkultury" zapoznaliśmy się z hasłem "digging".

Audycję prowadziła Marta Strzelecka.

mc

reklama

Czytaj także

Trochę mądrzejsze durne komedie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 10:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o humorze według tzw. "Frat Pack", grupy amerykańskich dojrzałych aktorów i reżyserów, której specyficzny rodzaj poczucia humoru reprezentuje m.in. film "Sekretne życia Waltera Mitty" Bena Stillera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Równoległe Ziemie Terry'ego Pratchetta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:00
– Pratchett zamienił fantasy na science fiction, zmieniając tym samym perspektywę. W "Świecie Dysku" opisywał ludzi, zaś jako współautor cyklu o Długiej Ziemi pisze o całych społeczeństwach – mówił w Dwójce Piotr Cholewa, tłumacz niedawno wydanej w Polsce książki "Długa wojna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki powrót gier planszowych

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 17:00
O tym fenomenie mówili w "Pop-południu" Anna Polkowska i Piotr Siłka z redakcji portalu gamesfanatic.pl.
rozwiń zwiń