X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Superman pochodził z Europy Wschodniej?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 16:49
- Clark Kent miał podwójną tożsamość, tak jak wielu żydowskich emigrantów, którzy na co dzień byli zwyczajnymi Amerykanami, ale doświadczenia przodków były w nich ciągle obecne - opowiadał w Dwójce Szymon Holcman.
Audio
  • O tym, co superbohaterowie mieli wspólnego z tradycją żydowską, opowiadał Szymon Holcman (Pop-południe/Dwójka)
Przygody Supermana  po raz pierwszy pojawiły się w magazynie Action Comics vol. 1 1 w 1938 roku
Przygody Supermana po raz pierwszy pojawiły się w magazynie „Action Comics vol. 1 #1” w 1938 rokuFoto: Little Miss B */flickr, lic.CC BY 2.0

Twórcy komiksowych superbohaterów w większości byli potomkami wschodnioeuropejskich Żydów, którzy na początku XX wieku wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Bez wątpienia zatem tradycja judaistyczna była inspiracją dla powstania komiksowych gigantów. - Trzy filary Supermana to Samson - żydowski bohater, Golem - pochodzący z XVII wieku stwór, który bronił przed prześladowaniami, oraz najsilniejszy człowiek świata Zisza Breitbart, który pochodził z Europy Wschodniej - opowiadał w "Pop-południu" Szymon Holcman.

Gośc Dwójki dodał, że ten trzeci największą popularnością cieszył się, kiedy twórcy Supermana: Joe Shuster i Jerry Siegel mieli po około dziesięciu lat. - Informacje o takim cudzie natury, siłaczu, który podnosił samochody, musiały robić na nich wrażenie - dodal Szymon Holcman. 

Dlaczego Supermana bali się naziści? Co superbohaterowie mają wspólnego z emigrantami? Jak tematyka żydowska obecna jest w komiksie współczesnym?

*** 

Rozmawiała: Marta Strzelecka

Gość: Szymon Holcman (teoretyk komiksu, filmoznawca i współtwórca wydawnictwa komiksowego Kultura Gniewu)

Data emisji: 5.08.2016

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Pop-południe".

ob/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Stranger Things". Serial dla 40-letniej młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 18:30
– Nie licząc efektów specjalnych, trudno się zorientować, że to serial z 2016 r., a nie sprzed 30 lat – mówił krytyk Marcin Zwierzchowski o "Stranger Things".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hypnotic Brass Ensemble. Dęta hipnoza siedmiu braci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 20:33
– Wiele osób sądzi, że skoro gramy na instrumentach dętych, to musi to być jazz. Nic bardziej mylnego – mówił Gabriel Hubert z Hypnotic Brass Ensemble.
rozwiń zwiń