Thomas de Pourquery. Wybuchowa mieszanka muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 17:30
– Mieszam gatunki, bo taki jestem. Lubię łączyć deser i ser. Lubię mężczyzn i kobiety. Lubię wiele różnych rzeczy. Nigdy nie mogę się zdecydować na jedną – mówił francuski saksofonista i wokalista Thomas de Pourquery.
Audio
  • Rozmowa z Thomasem de Pourquery (Pop-południe/Dwójka)
Thomas de Pourquery zaczął grać na saksofonie w wieku 14 lat (zdj. ilustracyjne)
Thomas de Pourquery zaczął grać na saksofonie w wieku 14 lat (zdj. ilustracyjne)Foto: Patents Wall Art/flickr/CC BY-SA 2.0

– Mówiąc poważnie: wszystko bierze się z miłości do muzyki – powiedział muzyk. – Wychowałem się na rocku, później odkryłem jazz. Zacząłem grać na saksofonie i ta muzyka pochłonęła mnie na blisko 10 lat. Jakiś czas temu ponownie zainteresowałem się rockiem. Założyłem zespół the Viking. A teraz mieszam różne wpływy. Tak naprawdę wszystko jest muzyką – dodał.

Thomas de Pourquery, który 19 listopada wystąpił na scenie wrocławskiego festiwalu Jazztopad, opowiadał w Dwójce także o o swoich polskich korzeniach, o tym, co to znaczy być "obywatelem galaktyki", dlaczego młodzi artyści zaczynają od "kompozycji staruszków", na czym polega muzyczna autoironia i dlaczego tak ważny w jego twórczości jest kicz.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Thomas de Pourquery (saksofonista i wokalista)

Data emisji: 25.11.2016

Godzina emisji: 17.00

Materiał wyemitowano w audycji "Pop-południe".

mc/mz

Czytaj także

Branford Marsalis. Jazzman, czyli sportowiec

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 18:14
– Powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie - to jest to, co łączy sport i muzykę, szczególnie jazzową – mówił saksofonista, który 1 lipca wystąpił w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hypnotic Brass Ensemble. Dęta hipnoza siedmiu braci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 20:33
– Wiele osób sądzi, że skoro gramy na instrumentach dętych, to musi to być jazz. Nic bardziej mylnego – mówił Gabriel Hubert z Hypnotic Brass Ensemble.
rozwiń zwiń

Czytaj także

James "Blood" Ulmer: instrumenty to nie muzyka

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 18:13
– Gram na tyle długo, żeby z całą pewnością powiedzieć, że instrumenty g... się mają do muzyki – mówił znakomity jazzowy gitarzysta o swoim postrzeganiu twórczości muzycznej.
rozwiń zwiń