"Podróż na księżyc" . Grand Prix "Dwóch Teatrów" dla słuchowiska Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 21:00
"Podróż na Księżyc” Moniki Milewskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz zdobyła Wielką Nagrodę zakończonego dziś XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.
Audio
 • Rozmowa Jacka Wakara z twórcami zwycięskich spektakli (Dwójka)
Kadr z pokolorowanej kopii Podróży na księżyc Georgesa Mlisa z 1902 roku. Legendarny film zainspirował Monikę Milewską do napisania słuchowiska pod tym samym tytułem
Kadr z pokolorowanej kopii "Podróży na księżyc" Georgesa Mélièsa z 1902 roku. Legendarny film zainspirował Monikę Milewską do napisania słuchowiska pod tym samym tytułemFoto: wikipedia, domena publiczna

Monika Milewska tak wprowadza w świat "Podróży na księżyc":

Georges Méliès był wielkim magiem i "pierwszym artystą kina". Na rozwijanie swojej pasji poświęcił cały majątek odziedziczony po ojcu. W końcu zbankrutował i zmuszony był utrzymywać się z prowadzenia małego sklepiku na dworcu w Lyonie. Wyobraziłam sobie, że w wigilię Bożego Narodzenia spotyka tam powracającego na święta do domu Louisa Lumière'a, swoje całkowite zaprzeczenie, uosobienie „szkiełka i oka” w epoce pionierów kina.

Jej tekst zachwalali w Dwójce współtwórcy słuchowiska. - Historia mówiąca coś ważnego o człowieku zawsze będzie współczesna. Moim zadaniem jest zrozumienie potencjału tekstu. W tym wypadku odkryłam od razu niespotykaną wrażliwość i poezję - mówiła reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz. - Ten tekst umożliwił mi zbudowanie kompletnej postaci zaledwie w godzinę, dowiedzenie się czegoś ważnego o Mélièsie - dodał aktor Jan Englert.

W postaci słynnych filmowców wcielili się właśnie Englert oraz Jerzy Radziwiłowicz. Za realizację akustyczną odpowiadała Maciej Kubera.

***

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka "Podróży na księżyc"), Jan Englert (aktor); Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser spektaklu teatru telewizyjnego "Walizka", który zdobył Grand Prix w swojej kategorii), Adam Ferency (aktor, który zagrał główną rolę w "Walizce")

Data emisji: 29.06.2015

Godzina emisji: 15.00

***

Grand Prix ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia. W konkursie w tym roku wzięło udział 29 realizacji radiowych oraz 18 telewizyjnych. Nagrody twórcom słuchowisk i spektakli wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się wieczorem 29 czerwca.

A oto pozostałe nagrodzone utwory:

 • Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymało słuchowisko „Nalepa” (zgłoszenie Polskiego Radia Rzeszów), w tym nagrodzono: za tekst – Jerzego Janusza Fąfarę; za reżyserię – Grzegorza Styłę; za realizację akustyczną – Macieja Rosoła; za kreację instrumentalną – Jacka Królika. Nagrodę ufundowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
 • Nagrodę za reżyserię ex aequo dla: Marii Brzezińskiej za „Świat nie jest dobry na serce” według wierszy Bogdana Zadury (słuchowisko zgłoszone przez Radio Lublin) oraz Waldemara Modestowicza za „Drzazgi” Tomasza Macieja Trojanowskiego (słuchowisko zgłoszone przez Pierwszy Program Polskiego Radia). Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.
 • Nagrodę za scenariusz oryginalny dla Tomasza Macieja Trojanowskiego za „Drzazgi” w reżyserii Waldemara Modestowicza (zgłoszenie Pierwszego Programu Polskiego Radia). Nagrodę ufundowała Grupa Lotos.
 • Nagrodę za scenariusz będący adaptacją dla Darka Błaszczyka za scenariusz słuchowiska „Ukryty w słońcu” według powieści Ireneusza Iredyńskiego (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę ufundowała Grupa Energa.
 • Nagrodę im. Janusza Hajdunaza realizację akustyczną słuchowiska „Ukryty w słońcu” w reżyserii Darka Błaszczyka dla Macieja Kubery (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę ufundowało Radio Gdańsk.
 • Nagrodę za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne dla Ignacego Zalewskiego za muzykę oryginalną do słuchowiska „Boska Komedia. Raj” w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.
 • Nagrodę aktorską za rolę kobiecą dla Katarzyny Dąbrowskiej za rolę Kobiety w słuchowisku „Pożegnalna podróż” w reżyserii Janusza Zaorskiego (zgłoszenie Programu 3 Polskiego Radia). Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.
 • Nagrodę aktorską za rolę męską ex aequo dla: Krzysztofa Globisza za rolę Prowadzącego i Słuchaczy w słuchowisku „Nienawidzę” w reżyserii Ewy Kutryś (zgłoszenie Radia Kraków) oraz dla Krzysztofa Gosztyły za rolę Autora w słuchowisku „Jesienny wieczór” w reżyserii Janusza Kukuły (zgłoszenie Pierwszego Programu Polskiego Radia). Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.
 • Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Anna Cieślak za rolę Joanny w słuchowisku „Ukryty w słońcu” w reżyserii Darka Błaszczyka (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę ufundowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.
 • Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską dla Wojciecha Kwiatkowskiego za rolę Dzwonnika w słuchowisku „Druga matka Polska wzywa” w reżyserii Grzegorza Styły (zgłoszenie Polskiego Radia Rzeszów). Nagrodę ufundowała INPRO S.A.
 • Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności przyznano Ewie Kutryś, adaptatorce i reżyserce słuchowiska „Nienawidzę” (zgłoszenie Radia Kraków).
 • Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymało Radio Lublin za różnorodną ofertę programową.

mm

Czytaj także

Jak "wtrącają się" Dwa Teatry?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 14:20
- Wśród spektakli prezentowanych na festiwalu "Dwa Teatry" dominują sztuki głęboko zanurzone w polską historię - uważa dramatopisarz Marek Pruchniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Komorowska: w radiu słowo musi świecić

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 10:00
W Dwójce rozmawialiśmy z Mają Komorowską i Marianem Opanią, tegorocznymi laureatami Wielkich Nagród Festiwalu Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko. Wielka literatura i kunszt aktorski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 19:59
Taką definicje przedstawił Janusz Zaorski, którego słuchowisko na podstawie "Pożegnalnej podróży" Stanisława Dygata bierze udział w Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń