X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Blumenfeld nie żyje. "Był artystą służebnym wobec teatru"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 21:41
W wieku 66 lat zmarł ceniony aktor teatralny, filmowy i radiowy, związany z Teatrem Polskiego Radia. Jak przypominano w Dwójkowej audycji poświęconej Andrzejowi Blumenfeldowi, współpracował on z największymi polskimi reżyserami, był znany międzynarodowej publiczności filmowej, a jednocześnie: "był niezwykle pokornym artystą".
Audio
Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia
Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Blumenfeld przez ostatnie lata występował na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wcześniej związany był m.in. z Teatrem Bałtyckim w Koszalinie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Studio w Warszawie czy Teatrem Narodowym. Grał u tak znakomitych reżyserów, jak Maciej Prus, Stanisław Hebanowski, spotkał się w wielu spektaklach z Jerzym Grzegorzewskim.

Jako aktor filmowy znany był nie tylko polskiemu widzowi. Andrzej Blumenfeld wystąpił m.in. w "Pianiście" Romana Polańskiego czy w "Wykapanym ojcu" ("Delivery Man") Kena Scotta. - Grał po niemiecku, angielsku, rosyjsku, był rozpoznawalny we Francji. W tej chwili skończył film z Duncanem Jonesem, synem Dawida Bowiego - opowiadał w Dwójce Łukasz Lewandowski.

Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia. Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Goście Dwójkowej audycji, wspominając Andrzeja Blumenfelda, mówili również o jego wielkiej energii i pasji poznawczej ("poszukiwawczej") dotyczącej nie tylko literatury, ale i muzyki czy sztuki choreografii, o jego "lirycznym, nie wprost aktorstwie", o ogromnej wrażliwości, przejawiającej się tak na scenie, jak i po prostu w życiu. - Nauczył mnie łagodnego dystansu do rzeczywistości - przyznał Wawrzyniec Kostrzewski.

Mateusz Weber, Andrzej Blumenfeld, Kamil Siegmund i Wojciech Solarz. Nagrywanie słuchowiska "Mateusz w piekle". Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Mateusz Weber, Andrzej Blumenfeld, Kamil Siegmund i Wojciech Solarz. Nagrywanie słuchowiska "Mateusz w piekle". Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Blumenfeld - m.in. laureat Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - wielokrotnie gościł na antenie radiowej Dwójki: w cyklu "To się czyta" ("Dół" Andrieja Płatonowa, "Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848" Nialla Fergusona) oraz w wielu słuchowiskach (m.in: "Hamlet" Szekspira w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, "Lilla Weneda" Słowackiego w reż. Dariusza Błaszczyka, "Mateusz w piekle" Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty,  "Garderobiany" według dramatu Ronalda Harwooda w reż. Macieja Wojtyszki czy "Spotkanie na Świętokrzyskiej" Antoniego Gołubiewa i "Chłopak z Berdyczowa" Krzysztofa Zaleskiego).

***

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Łukasz Lewandowski, Sławomira Łozińska (aktorzy), Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 10.30

jp/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Blumenfeld: jak cię potrzebują, to cię wszędzie znajdą

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 10:26
Znany z udziału w wielu polskich filmach, a także z pracy w teatrze. Przez kilka lat występował na scenie w Berlinie, a po ukończeniu 60 lat zagrał w holywoodzkim filmie nagrywanym w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń