X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Wojtyszko "Chryje z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 15:35
Dramat w Teatrze Wyobraźni - "Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" - słuchowisko według sztuki Macieja Wojtyszki w reżyserii Autora.
Audio

11 listopada 2009, godz. 17:05


Jest to dramat historyczny,w którym to gatunku Maciej Wojtyszko celuje od lat, spotykając się z dużym uznaniem zarówno publiczności jak i krytyki. Tadeusz Nyczek tak spointował tę twórczość zebraną i wydaną w tomie z serii "Polska Dramaturgia Współczesna: "Jakby wielka i mniejsza historia nadal miała nam coś do powiedzenia. I ta od Petrarki, i ta od carycy Katarzyny, i od Wyspiańskiego, i od Bułhakowa. Najzabawniejsze, że ma. I że Wojtyszko to wie. Dlatego pisze i dlatego warto go czytać i wystawiać."

Prapremiera sztuki "Chryje z Polską" odbyła się 5 październik 2002 roku w Teatrze im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Jest to "Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim". Dyrektor teatru i reżyser spektaklu Bogdan Tosza zamówił sztukę u Autora, by uświetnić obchody 50-lecia polskiej sceny w Katowicach, 95-lecia jej siedziby i 95-tej rocznicy śmierci patrona teatru. Autorska premiera "Chryi z Polską" w Teatrze Nowym Praga Fabryka Trzciny odbyła się  29 grudnia 2006 roku. Wojtyszko pokazuje w tej sztuce ważne epizody z ostatnich lat życia Wyspiańskiego: przegraną batalię o teatr krakowski i historię niezwykłego spotkania autora "Wesela" z Józefem Piłsudskim. Punktem wyjścia jest  rozmowa Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim na temat próby pozyskania wsparcia Wyspiańskiego dla idei Skarbu Narodowego, z którego środki byłyby przeznaczone na uzbrojenie polskich sił zbrojnych. Piłsudski rzeczywiście odwiedził Wyspiańskiego w tej sprawie 1 marca 1905 roku. W rozmowie tych dwóch wielkich postaci z tamtych lat na temat przyszłości Polski pada wiele uwag i myśli, które i dziś wydają się aktualne. W roli Stanisława Wyspiańskiego wystąpił Mariusz Bonaszewski, jako Piłsudski - Adam Bauman.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójkowy Indyk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 07:45
W niedzielę, o godzinie 21.45, w cyklu „Dramat w Teatrze Wyobraźni” Program 2 zaprasza na premierę sztuki Sławomira Mrożka pt. „Indyk”, w adaptacji i reżyserii Julii Wernio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Indyk" Mrożka!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 15:06
Znana z wielu wystawień scenicznych sztuka Sławomira Mrożka Indyk, należy już do klasyki dramaturgii współczesnej. Ta melofarsa w dwóch aktach rozgrywa się, jak czytamy w didaskaliach, "w romantyzmie, na obszarze księstwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Dramaturgia Kazimierza Brauna

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 12:03
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka poświęcona tym razem dramaturgii Kazimierza Brauna.
rozwiń zwiń