Maciej Wojtyszko "Chryje z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 15:35
Dramat w Teatrze Wyobraźni - "Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" - słuchowisko według sztuki Macieja Wojtyszki w reżyserii Autora.

11 listopada 2009, godz. 17:05


Jest to dramat historyczny,w którym to gatunku Maciej Wojtyszko celuje od lat, spotykając się z dużym uznaniem zarówno publiczności jak i krytyki. Tadeusz Nyczek tak spointował tę twórczość zebraną i wydaną w tomie z serii "Polska Dramaturgia Współczesna: "Jakby wielka i mniejsza historia nadal miała nam coś do powiedzenia. I ta od Petrarki, i ta od carycy Katarzyny, i od Wyspiańskiego, i od Bułhakowa. Najzabawniejsze, że ma. I że Wojtyszko to wie. Dlatego pisze i dlatego warto go czytać i wystawiać."

Prapremiera sztuki "Chryje z Polską" odbyła się 5 październik 2002 roku w Teatrze im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Jest to "Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim". Dyrektor teatru i reżyser spektaklu Bogdan Tosza zamówił sztukę u Autora, by uświetnić obchody 50-lecia polskiej sceny w Katowicach, 95-lecia jej siedziby i 95-tej rocznicy śmierci patrona teatru. Autorska premiera "Chryi z Polską" w Teatrze Nowym Praga Fabryka Trzciny odbyła się  29 grudnia 2006 roku. Wojtyszko pokazuje w tej sztuce ważne epizody z ostatnich lat życia Wyspiańskiego: przegraną batalię o teatr krakowski i historię niezwykłego spotkania autora "Wesela" z Józefem Piłsudskim. Punktem wyjścia jest  rozmowa Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim na temat próby pozyskania wsparcia Wyspiańskiego dla idei Skarbu Narodowego, z którego środki byłyby przeznaczone na uzbrojenie polskich sił zbrojnych. Piłsudski rzeczywiście odwiedził Wyspiańskiego w tej sprawie 1 marca 1905 roku. W rozmowie tych dwóch wielkich postaci z tamtych lat na temat przyszłości Polski pada wiele uwag i myśli, które i dziś wydają się aktualne. W roli Stanisława Wyspiańskiego wystąpił Mariusz Bonaszewski, jako Piłsudski - Adam Bauman.


Czytaj także

Dwójkowy Indyk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 07:45
W niedzielę, o godzinie 21.45, w cyklu „Dramat w Teatrze Wyobraźni” Program 2 zaprasza na premierę sztuki Sławomira Mrożka pt. „Indyk”, w adaptacji i reżyserii Julii Wernio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Indyk" Mrożka!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 15:06
Znana z wielu wystawień scenicznych sztuka Sławomira Mrożka Indyk, należy już do klasyki dramaturgii współczesnej. Ta melofarsa w dwóch aktach rozgrywa się, jak czytamy w didaskaliach, "w romantyzmie, na obszarze księstwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Dramaturgia Kazimierza Brauna

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 12:03
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka poświęcona tym razem dramaturgii Kazimierza Brauna.
rozwiń zwiń