Sąd: Emil Kołodziej winny wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 12:40
Były członek Rady Państwa PRL Emil Kołodziej został uznany winnym przekroczenia uprawnień przez głosowanie za przyjęciem dekretów o stanie wojennym.
Audio
Sędzia Piotr Schab odczytuje wyrok
Sędzia Piotr Schab odczytuje wyrokFoto: Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

Takie orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Warszawie. Emilowi Kołodziejowi groziło do trzech lat więzienia jednak sprawa została umorzona z powodu przedawnienia karalności czynu. Oskarżenie wniósł pion śledczy IPN.

Sędzia Piotr Schab w uzasadnieniu wyroku wyjaśnił, że sędziowie zgodzili się z wnioskami prokuratora, który sam wniósł o umorzenie sprawy, co było zgodne z wyrokiem Sądu Najwyższego.

Sąd uznał, że uchwalanie przez Radę Państwa dekretów wprowadzających w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku stan wojenny w Polsce było złamaniem konstytucji PRL. Polegało ono na tym, że podczas sesji Sejmu Rada Państwa nie miała prawa wydawania żadnych dekretów.

Sędzia Piotr Schab powiedział, że członek umiejscowionego tak wysoko w strukturze ówczesnej władzy gremium powinien znać zasady podejmowania decyzji. - Trudno było uwierzyć w tłumaczenia oskarżonego. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której członek ówczesnej Rady Państwa stwierdził, że zapisy Konstytucji nie były mu precyzyjnie znane - dodał sędzia Piotr Schab.

Jest to pierwszy - na razie nieprawomocny wyrok sądu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.

Proces osób odpowiedzialnych za ogłoszenie stanu wojennego rozpoczął się w 2008 roku. Obecnie na ławie oskarżonych zasiadają - oprócz Emila Kołodzieja - generał Wojciech Jaruzelski, Stanisław Kania, Czesław Kiszczak i Eugenia Kempara. Sprawa Jaruzelskiego została - ze względu na zły stan jego zdrowia - wyłączona do odrębnego postępowania.

Sąd Najwyższy w 2010 roku uznał za przedawnione zbrodnie komunistyczne, za które grozi do pięciu lat więzienia. Stanisławowi Kani i Czesławowi Kiszczakowi grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa Eugenii Kempary zostanie prawdopodobnie - tak jak Emila Kołodzieja - umorzona, gdyż grozi jej do 3 lat więzienia. 

sg

Czytaj także

Jaruzelski wyłączony z procesu o stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 10:40
Stan zdrowia gen. Wojciecha Jaruzelskiego uniemożliwia sądzenie go za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. - uznał sąd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN chce umorzenia śledztwa ws. stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 23:20
12 października zapadnie wyrok w procesie b. członka Rady Państwa PRL Emila Kołodzieja, oskarżonego w sprawie wprowadzenia w 1981 r. stanu wojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces autorów stanu wojennego bez Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 06:15
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbędzie się kolejna rozprawa autorów stanu wojennego. Proces toczy się jednak bez udziału głównego oskarżonego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces autorów stanu wojennego. W grudniu wyrok?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 14:10
1 grudnia dojdzie zapewne do mów końcowych w procesie oskarżonych ws. wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. - b. szefa PZPR Stanisława Kani, b. szefa MSW Czesława Kiszczaka i b. członkini Rady Państwa PRL Eugenii Kempary.
rozwiń zwiń