X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dolina Pilicy. Królestwo polskich harmonistów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 14:00
- Tutaj były sady, zamożni gospodarze, stać ich było, żeby kupić sobie harmonie. Tutaj ten instrument najszybciej wyparł skrzypce - mówił w Dwójce Andrzej Bieńkowski, popularyzator muzyki ludowej.
Audio
  • Relacja z I "Młyna harmonistów" w Gostomi (Źródłogranie/Dwójka)
Harmonia polska trzyrzędowa (zdj. ilustracyjne)
Harmonia polska trzyrzędowa (zdj. ilustracyjne)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W sobotę 16 lipca w miejscowości Gostomia nad Pilicą po raz pierwszy miał miejsce "Młyn harmonistów", czyli spotkanie najlepszych harmonistów regionu radomskiego. Wystąpiło 15 zespołów, wśród nich kapele Henryka Gwiazdy ze Radomia i Andrzeja Malika ze Skrzyńska. Panowie wspominali w Dwójce swoje początki z harmonią trzyrzędową. - Zacząłem grać w wieku 15 lat - opowiadał Andrzej Malik. - Pierwszą harmonię dostałem na początku października, a już na Wielkanoc grałem pierwsze wesele. Ręce mi popuchły, ale jakoś się wytrwało.

Muzyk wyjaśniał, dlaczego woli harmonię trzyrzędową od akordeonu. Z kolei Andrzej Bieńkowski mówił o coraz większej popularności tego instrumentu. - Kiedyś harmonię można było kupić za kilkaset złotych, dziś cena idzie w tysiące...

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzą: Magdalena Tejchma

Gość: Andrzej Bieńkowski (badacz kultury ludowej), Piotr Zajączkowski (właściel młyna w Gostomi), Henryk Gwiazda (harmonista), Andrzej Malik (harmonista)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 12.00

ob/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śpiew gardłowy. Od Massive Attack do Tuwy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 15:00
- Zanim dowiedziałem się, czym jest śpiew gardłowy, słyszałem go kilkakrotnie, choćby w piosence "Karmacoma" Massive Attack - wspominał Bart Pałyga, jeden z najważniejszych polskich znawców stylu wywodzącego się z Azji Centralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konono no.1: jesteśmy jak Lekarze bez Granic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
Tak lider słynnego kongijskiego zespołu - Agustin Makuntima Mawangu opisywał status Konono no.1 w Europie. Zupełnie inaczej sprawy się mają w ojczyźnie muzyków...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie zawsze z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:30
- Dzisiejsza kultura sprawia, że staramy się grać płynnie, dbamy o czystość dźwięku. W starszych nagraniach muzyka dudziarska jest bardzo wiejska, typowa do tańca – mówią w Dwójce członkowie Kapeli ze Stęszewa.
rozwiń zwiń