Szewach Weiss: Mandela przypominał mi Tadeusza Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 12:00
- Po tylu latach więzienia nie zemścił się, tylko wybaczył i stworzył możliwość życia razem. To mi przypomina politykę "grubej kreski", bez tego mamy wojną domową - mówił w Dwójce prof. Szewach Weiss, izraelski polityk, dawny przewodniczący Knesetu i ambasador Izraela w Polsce.
Audio
  • Szewach Weiss: Mandela przypominał mi Tadeusza Mazowieckiego (Piątek z Kisielem/Dwójka)
Szewach Weiss
Szewach WeissFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W rozmowie z Jerzym Kisielewskim Szewach Weiss opowiadał o życiu politycznym Izraela, w którym uczestniczy około 28 partii. - Do parlamentu wchodzi 11, przy 2% progu wyborczym. Nigdy nie było w Knesecie partii większości. Trzeba zawsze stworzyć koalicję - wyjaśniał.

W ostatnich latach coraz większe znaczenie w Izraelu odgrywają Żydzi przybyli z Rosji.

- Oni totalnie zmienili izraelskie społeczeństwo, w którym zawsze dominująca była Partia Pracy. Już całą dekadę to wygląda inaczej - opowiadał gość audycji "Piątek z Kisielem". - Oni nie mogą głosować za jakąkolwiek partią socjaldemokratyczną. Głosują na prawo. Są przy tym gorącymi syjonistami...

Więcej rozważań o sytuacji politycznej Izraela, ale i całego świata, w nagraniu audycji.

***

Jako ambasador Szewach Weiss brał istotny udział w polskim życiu publicznym. Od 2000 r. jest Przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Jednocześnie gościnnie prowadzi wykłady na temat historii i polityki Izraela na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat współpracował z tygodnikiem "Wprost", a od 2011 do 2012 r. z tygodnikiem "Uważam Rze". Od stycznia 2013 roku jest publicystą tygodnika "Do Rzeczy". Publikuje także komentarze w "Rzeczpospolitej".
Jest autorem kilkudziesięciu książek - publikacji zarówno dla dzieci, jak i z dziedziny nauk politycznych, zarządu miejskiego, a także na temat Holocaustu.
bch

Czytaj także

Józef Hen - urodzony pisarz, niedoszły piłkarz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 00:00
- Pisarstwo było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nie myślałem o karierze literackiej, raczej o karierze piłkarza lub śpiewaka operowego - opowiadał w Dwójce Józef Hen, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 90. urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio na Kresach – historia sklejana z fragmentów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 10:00
– Ponad 90 procent archiwów radiowych uległo zniszczeniu podczas okupacji niemieckiej. Odtwarzamy historię Polskiego Radia z tego, co pozostało – mówił w Dwójce Ryszard Miazek, uczestnik sesji naukowej "Polskie Radio na Kresach II Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń