Polskie Radio
Section05
stosunki polsko-żydowskie

Polska reaguje na słowa ambasadora Izraela. Ja’akow Liwne stawi się w siedzibie MSZ

Ambasador Izraela w Polsce Ja’akow Liwne został wezwany na dzisiejsze przedpołudnie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To odpowiedź polskiej dyplomacji na wypowiedź dotyczącą powodów, dla których do Polski nadal nie przyjeżdżają wycieczki szkolne z Izraela. Polski rząd chce, by wizytom takim nie towarzyszyła uzbrojona ochrona.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-żydowskie POLSKA Izrael dyplomacja

Wstrzymano wycieczki młodzieży żydowskiej do Polski. Karnowski: próba redefinicji stosunków z Izraelem

- Istniało mniemanie, że nie można pogarszać relacji z Izraelem, bo cena będzie straszna. Rachunek już nam wystawiono, premiera RP kilkukrotnie wyzwano od antysemitów, narodowi też się oberwało. Cóż więcej może się zdarzyć? Próbujmy przedefiniować te relacje - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Sieci" Jacek Karnowski.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust stosunki polsko-żydowskie Polskie Radio 24 Żydzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA

Prof. Nowak: diaspora żydowska skupiła się na ziemiach Rzeczypospolitej

- Z krajów zachodniej Europy, z Anglii, Francji, krajów niemieckich, gdzie dochodziło do pogromu za pogromem, diaspora żydowska była wypychana. Swą przystań, polin - to słowo znaczy w języku żydowskim miejsce, gdzie znajdziesz odpoczynek - znalazła ona właśnie w Polsce. To sprawiło, że na progu wieku XIX od 8 do 10 procent ludności na ziemiach polskich to byli Żydzi - mówił w radiowej Jedynce prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi rozbiory Polski stosunki polsko-żydowskie Dorota Truszczak Andrzej Nowak NAUKA

Rzecznik MSZ: Jarosław Nowak został odwołany ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską

"Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau podjął 8 stycznia 2022 roku decyzję o odwołaniu p. Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska" - napisał na Twitterze rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina. Niedawno Nowak skrytykował działania PiS wobec środowisk żydowskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka dyplomacja stosunki polsko-żydowskie

"Wyraz bardzo mocnej niechęci do narodu polskiego". Prof. Musiał o słowach Lapida

- Poważny polityk z pierwszych stron gazet kłamie, a to z kolei świadczy także o jego złej woli - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, polski i niemiecki historyk specjalizujący się w badaniu dziejów Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku, zwłaszcza w okresie II wojny światowej i w latach międzywojennych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 stosunki polsko-żydowskie ustawa Andrzej Duda dzika reprywatyzacja Izrael

Izraelski dziennik: Lapid niszczy relacje z Polską, aby przypodobać się Europie Zachodniej

Próbując zdobyć sympatię Europy Zachodniej, która niechętnie odnosi się do rządzącego Polską Prawa i Sprawiedliwości, minister spraw zagranicznych Jair Lapid wywołał kryzys w relacjach z kluczowym państwem Unii Europejskiej, które mogło być ważnym sojusznikiem Izraela - komentuje izraelski dziennik "Israel Hajom".
Zobacz więcej na temat:  Izrael POLSKA Bliski Wschód ŚWIAT Europa stosunki polsko-żydowskie

"Nie spotykamy się z wzajemnością". Jabłoński o próbie nawiązania dobrych relacji z Izraelem

– Polska spotyka się obecnie z wrogością, atakami i agresją, których nie oglądaliśmy, jeśli chodzi o działania Izraela w stosunku do jego największych przeciwników – zaznaczył w Programie 3 Polskiego Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Graczak Paweł Jabłoński Trójka dyplomacja polityka Żydzi stosunki polsko-żydowskie

"Realizacja orzeczenia TK z 2015 r. kiedy prezesem był prof. Rzepliński". Porzucek o noweli k.p.a.

- W takich sprawach musimy być razem - i rząd, i opozycja. Mam nadzieję, że emocje w Jerozolimie i Tel Awiwie opadną - tak o noweli ustawy o k.p.a. mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek z PiS. Gościem audycji była także Urszula Nowogórska z PSL-Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 stosunki polsko-żydowskie II wojna światowa odszkodowanie kamienica Warszawa afera reprywatyzacyjna

Prof. Szewach Weiss: za zburzenie kraju Polsce należą się od Niemców reparacje

- Sprawę reprywatyzacji trzeba w końcu załatwić, np. kompensując straty - podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce. Ocenił też, że Polsce należą się reparacje ze strony niemieckiej, bo zburzyli Polskę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa relacje polsko-niemieckie stosunki polsko-niemieckie Izrael Szewach Weiss stosunki polsko-żydowskie

"Chcemy, żeby w naszych relacjach powrócił wzajemny szacunek". Jabłoński o stosunkach polsko-izraelskich

- Nie możemy godzić się na sytuację, w której nie rozmawia się o treści ustawy, tylko bez żadnej próby merytorycznej rozmowy przechodzi się do ataków i oskarżeń o czyny niemoralne - ocenił w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, komentując reakcje izraelskich polityków na nowelizację ustawy o k.p.a.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Eliza Olczyk Polskie Radio 24 Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych stosunki polsko-żydowskie