Bogusz Bilewski. Od Romea do Walusia Kwiczoła

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 17:00
W "Radiowych kreacjach mistrzów" wspomnimy aktora, który z amanta przeobraził się z czasem w aktora charakterystycznego.
Bogusz Bilewski na planie serialu Janosik, w którym kreował postać Walusia Kwiczoła
Bogusz Bilewski na planie serialu "Janosik", w którym kreował postać Walusia Kwiczoła Foto: PAP/CAF/Maciej Sochor

14 września minęła 20 rocznica śmierci Bogusza Bilewskiego. Grał w teatrze, telewizji, radiu i filmie. Absolwent krakowskiej szkoły teatralnej, zadebiutował w 1954 roku w Teatrze Wybrzeże rolą Mattiego w sztuce Bertolda Brechta "Pan Puntilla i jego sługa Matti".

W rok później znalazł się w Warszawie w Teatrze  Domu Wojska Polskiego, który z czasem zmienił się w Teatr Dramatyczny. Publiczność teatralną wzruszał Bilewski wieloma rolami, między innymi jako Romeo u boku Janiny Traczykówny w szekspirowskiej tragedii. W następnych latach występował w Teatrze Powszechnym, Ateneum i Polskim, gdzie zagrał tytułową rolę "Garbusa" Sławomira Mrożka, a także Jajecznicę w "Ożenku" Gogola.

Ale największą popularność przyniósł mu jednak film. Wystarczy wymienić choćby "Zimowy zmierzch", "Historię jednego myśliwca", "Dwoje z wielkiej rzeki", "Pana Wołodyjowskiego", wreszcie rolę do dziś pamiętaną - w serialu telewizyjnym "Janosik". Tu już zjednywał sobie sympatię widzów zwalisty, rubaszny i brodaty Kwiczoł.

Podobnie jak filmografia Bilewskiego układały się jego role radiowe - od amanta do rozbójnika, nie zawsze w wymiarze komediowym. W audycji znajdą się fragmenty radiowych kreacji Bilewskiego - głównie o charakterze komediowym: "Awantury miłosne Arlekina i Zairy" Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, "Przed paradą" Henryka Bardijewskiego, "Krzyżacy" wg Henryka Sienkiewicza i tragiczna rola Majora w "Fantazym" Juliusza Słowackiego.

***

Na "Radiowe kreacje mistrzów" zapraszamy w piątek (13.11) w godz. 21.30-22.00. Audycję poprowadzą Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mc/ag

Zobacz więcej na temat: FILM radio TEATR telewizja
Czytaj także

Kamiński: oddać dzieło życia? Po moim trupie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 21:00
Emilian Kamiński może stracić teatr, którego jest twórcą i dyrektorem. Sprawie przyjrzeliśmy się w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowa kultura w zabytkowym garażu. Powstaje MCK Nowy Teatr

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 10:00
- Przyjemnością będzie samo przebywanie w tym budynku. Nie ma takiej drugiej przestrzeni w Warszawie, a być może nawet w Polsce - mówi Piotr Gruszczyński o Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr.
rozwiń zwiń
Czytaj także

33 lata Jarockich i Różewicz w roli swata

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 14:00
- By przeżyć taką miłość, warto się urodzić. I warto dożyć, bo nasz związek był dość późny - życie z reżyserem Jerzym Jarockim wspomina żona, aktorka Danuta Maksymowicz-Jarocka.
rozwiń zwiń