Zofia Rysiówna w teatrze wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 08:00
Audycja o aktorce teatralnej, filmowej, telewizyjnej i przede wszystkim radiowej, laureatce Nagrody Wielkiego Splendora.
Zofia Rysiówna
Zofia RysiównaFoto: TVP/PAP- M. Stankiewicz Słowa kluczowe

W jednym z wywiadów powiedziała: "Po porostu lubię atmosferę radia, szelest przewracanych kartek, szum starych taśm, serdeczność współpracowników, konieczność natychmiastowej koncentracji przed nagraniem, nawet ten wieczny pośpiech i improwizację. Lubię też reżyserów radiowych, wyróżniających się, jak zresztą znakomita większość ludzi tam zatrudnionych, wielką kulturą, taktem, dyskrecją i fachowością. Te cechy nie zawsze można teraz spotkać w teatrach".

W audycji z udziałem Joanny Godlewskiej opowiemy o o specyfice aktorstwa radiowego i teatralnego Zofii Rysiówny. Przyjrzymy się wybranym czterem fragmentom jej wybitnych ról - głównie Matce w "Balladynie" Juliusza Słowackiego, Narratorce w "Stowarzyszeniu Kapeluszowych Dam" Józefa Lenharta, Matce Jegora Głumowa w sztuce "Koń ma cztery nogi, a też się potknie" Aleksandra Ostrowskiego oraz bohaterce sztuki Friedricha Durrenmatta "Wizyta starszej Pani".

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (10.06) w godz. 21.30-22.00, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: aktorzy radio TEATR
Czytaj także

Joanna Szczepkowska: ojciec uważał, że jest za wysoki na scenę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 15:30
- Borykał się z tym zbyt wzrostem przez całą karierę – znakomitego aktora i pedagoga w 90. rocznicę jego urodzin wspominała w Dwójce jego córka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut w roli pięści. Wspomnienia Barbary Horawianki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 21:50
– Pierwszą rolę zagrałam wspólnie z koleżanką w spektaklu na podstawie poezji Majakowskiego. Wyciągałyśmy pięści zza kulis i mówiłyśmy chórem: "niech żyje rewolucja, radosna i śmiała!" – opowiadała w Dwójce wybitna aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Wilhelmi: nigdy nie byłem łatwym aktorem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:00
– Zawsze byłem trudny w odbiorze, zawsze trochę spocony, trochę dziki. To się nie podoba – mówił w archiwalnym nagraniu wybitny aktor, którego wspominaliśmy w 80. rocznicę urodzin.
rozwiń zwiń