Polskie Radio
Section05
Roman Wilhelmi

Biografka: trudno powiedzieć, czy Roman Wilhelmi zafascynował mnie bardziej jako aktor, czy człowiek

- Roman Wilhelmi oddał swojej pracy, teatrowi, filmowi i telewizji, absolutnie wszystko. A z drugiej strony miał swoje słabostki, załamania, problemy z nałogami. Ta dychotomia była bardzo ciekawa, trudna do opisania, ale im głębiej wchodziłam w tę historię, tym bardziej mnie ona wciągała - mówiła w Dwójce Magda Jaros, autorka książki "Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka biografia książki film polski Jakub Kukla aktorzy Magda Jaros

Roman Wilhelmi - legenda polskiego teatru i polskiej kinematografii

Roman Wilhelmi to wybitny aktor filmowy i teatralny, który przez 30 lat związany był z Teatrem Ateneum w Warszawie. Grał zarówno w repertuarze współczesnym, jak i klasycznym. Związany był również z Teatrem Telewizji oraz Teatrem Polskiego Radia. W kinie debiutował w 1957 roku, a wiele jego serialowych ról do dziś określanych jest mianem kultowych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski FILM kino KULTURA biografia

Roman Wilhelmi - całkowicie oddany aktorstwu. "Długo musiał się dobijać o swoje"

- Zacząłem od punktu widzenia fana. Wielu moich kolegów muzyków przerzucało się cytatami, nie tylko z seriali "Alternatywy 4" i "Kariera Nikodema Dyzmy". Zauważyłem, że Roman Wilhelmi cieszy się swego rodzaju estymą, ale nie wśród elit. Ma szerokie i wierne grono fanów, którzy znają anegdoty o nim, one wciąż żyją. Niektóre trudno zweryfikować, inne bardzo dobrze do niego pasują, te niesprawdzone nie znalazły się w książce - mówił w Dwójce Marcin Rychcik, autor biografii Romana Wilhelmiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka aktor aktorstwo aktorzy KULTURA

30 lat temu zmarł Roman Wilhelmi. Jego wybitne kreacje aktorskie na zawsze zostaną w pamięci

30 lat temu, 3 listopada 1991 roku, zmarł Roman Wilhelmi, aktor teatralny i filmowy, znany z roli tytułowego bohatera w "Karierze Nikodema Dyzmy" i Olgierda z serialu "Czterej pancerni i pies". Widzowie pamiętają go także jako despotycznego dozorcę w serialu "Alternatywy 4" oraz bezwzględnego szefa kelnerów w filmie "Zaklęte rewiry".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA aktor aktorstwo FILM TEATR śmierć rocznica

"Moskwa – Pietuszki". Roman Wilhelmi ostatni raz w Teatrze Wyobraźni

Jeden z najwybitniejszych utworów literatury rosyjskiej, obraz buntu jednostki i jej uwikłania w rzeczywistość totalitarną. Bohater odbywa podróż, która jest metaforą ludzkiego losu i tęsknoty za szczęściem i miłością. Jednocześnie jest to przejmująca wizja losu człowieka, który nie potrafi i nie chce uczestniczyć w realnym życiu. W rolę bohatera, Wieni, wcielił się Roman Wilhelmi.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko

Niesamowita kariera serialu o Nikodemie Dyzmie

Choć serial nakręcili Jan Rybkowski i Marek Nowicki dla Telewizji Polskiej, to każdy widz utożsamiał go z tym słynnym bohaterem powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Dzisiaj mija 41 lat od premiery pierwszego odcinka serialu – 6 kwietnia 1980 roku Telewizja Polska rozpoczęła karierę Nikodema Dyzmy, w siedmiu odcinkach, choć niejednoznaczne zakończenie pozwoliło przypuszczać, że ta kariera nie miała końca.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska kino FILM Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Spotkanie z twórczością Jeremiego Przybory

W "Niemodnych przyjemnościach" miało miejsce spotkanie ze wspaniałą twórczością Jeremiego Przybory - poety, pisarza, satyryka piosenkarza, aktora. Niezapomnianego autora i współtwórcę, wraz z Jerzym Wasowskim, Kabaretu Starszych Panów. 
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Kabaret Starszych Panów Jarema Stępowski Bronisław Pawlik Maciej Damięcki Jan Kociniak Barbara Rylska Mieczysław Czechowicz Edward Dziewoński Roman Dziewoński