Mniej znane oblicze Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:00
W audycji "Rozmowy o muzyce" zabrzmiały utwory dla dzieci pisane przez kompozytora do poezji znakomitych polskich literatów.
Audio
  • Elżbieta Markowska nie tylko o "dziecięcej" twórczości Witolda Lutosławskiego (Rozmowy o muzyce/Dwójka)
Witold Lutosławski
Witold LutosławskiFoto: Karol Langner/Wikimedia Commons

Lutosławski napisał ponad 40 piosenek dla dzieci - większość w czasie ofensywy socrealizmu w sztuce. Kompozytorowi udało się przetrwać ten okres, bo zamiast pisać "do szuflady", przyjmował zamówienia od radia i telewizji na kompozycje dla dzieci. Wiele z nich cieszyło się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych wykonawców. Niektóre trafiały do śpiewników obowiązujących w szkołach i materiałów dla nauczycieli, dzięki czemu poznały je miliony Polaków. W Dwójce przypomnieliśmy część z nich. Utwory Witolda Lutosławskiego zabrzmiały w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik.

Spotkaliśmy się także z Elżbietą Markowską, prezes Towarzystwa imienia Witolda Lutosławskiego. Zapraszamy do wysłuchania załączonej rozmowy.

Koncert, który odbył się 14 kwietnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, jest częścią współorganizowanego przez Program 2 Polskiego Radia cyklu "Muzyka pod Liberatorem" prezentującego warszawskich kompozytorów muzyki poważnej.

***

Tytuł audycji: Rozmowy o muzyce

Przygotowała: Róża Światczyńska

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: Elżbieta Markowska (prezes Towarzystwa imienia Witolda Lutosławskiego)

Data emisji: 6.06.2016

Godzina emisji: 19.30

mat.pras. Muzeum Powstania Warszawskiego/mc/bch

Czytaj także

Kisiel ponadczasowy, bo dowcipny

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 23:00
- Charakterystyczny dla mistrza humor jest zwarty również w jego muzyce - mówił Michał Klauza, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, przez koncertową premierą skomponowanej w 1952 roku II Symfonii Stefana Kisielewskiego.
rozwiń zwiń