Nie każdy flancowany warszawiak to "słoik"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 14:00
- Stanisław Grzesiuk był przyjezdnym warszawiakiem. Niby "słoik", a jest przecież jednym z symboli tego miasta - mówił na Pikniku Naukowym stołeczny bard Heniek Małolepszy.
Audio
  • Cezary Polak, Heniek Małolepszy i Gabierla Mościcka o warszawskim folklorze (Mikrokosmosy/Dwójka)
Cezary Polak, Heniek Małolepszy (w środku) i Gabriela Mościcka
Cezary Polak, Heniek Małolepszy (w środku) i Gabriela MościckaFoto: Paweł Kurek/PR

Zdaniem Małolepszego "słoikiem" jest ten, kto nie uczestniczy w kulturze Warszawy i nie daje nic od siebie temu miastu. W tej definicji z pewnością nie mieści się dziennikarz Cezary Polak, który choć nie urodził się w stolicy, to jest pasjonatem jej historii, w szczególności dziejów prawobrzeżnej części miasta. W audycji "Mikrokosmosy" Polak opowiedział skąd się wzięła zła sława warszawskiej Pragi oraz jak wyglądają próby wskrzeszania dawnego folkloru stolicy.

W audycji wysłuchaliśmy też kultowych warszawskich piosnek w wykonaniu Heńka Małolepszego i jego córki Gabrieli Mościckiej.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy 

Prowadzi: Justyna Piernik

Goście: Cezary Polak (dziennikarz), Heniek Małolepszy i Gabierla Mościcka (wykonawcy warszawskich piosenek)

Data emisji: 9.10.2015

Godzina: 12.00

bch/kul

Czytaj także

Warszawskie Combo Taneczne ożywia stare piosenki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 15:15
Album "Przyznaj się" to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią stare piosenki i klimat przedwojennej stolicy. Za wydawnictwem stoi grupa Warszawskie Combo Taneczne. - Kochamy klimat tamtych lat i staraliśmy się go jak najlepiej oddać, ale na swój sposób - opisał krążek frontman zespołu Jan Emil Młynarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Wielanek, ostatni Mohikanin miejskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 00:30
Gościem "Muzycznej Jedynki" będzie Warszawiak z Czerniakowa w czwartym pokoleniu, wywodzący się - jak sam mówi – z "muzycznej arynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzecze - tu kiedyś nie było Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 15:38
W dzisiejszych granicach stolicy znajduje się obszar etnograficzny, którego oryginalne tradycje trwają nadal wśród rodzin mieszkających tam od setek lat.
rozwiń zwiń