Wojciech Włodarczyk: PO i PiS w konflikcie od lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 14:00
- Wielką słabością polskiej polityki jest skłonność do personalnego traktowania sporów - uważa prof. Wojciech Włodarczyk, minister w rządzie Jana Olszewskiego.
Audio
  • Prof. Wojciech Włodarczyk o historii sporów w obozie postsolidarnościowym (Ćwierćwiecze/Dwójka)
Wojciech Włodarczyk pełnił w rządzie Jana Olszewskiego funkcję ministra-szefa Urzędu Rady Ministrów. Na zdj. W. Włodarczyk i Jan Olszewski, Warszawa 1991 r.
Wojciech Włodarczyk pełnił w rządzie Jana Olszewskiego funkcję ministra-szefa Urzędu Rady Ministrów. Na zdj. W. Włodarczyk i Jan Olszewski, Warszawa 1991 r.Foto: PAP/Adam Urbanek

Zdaniem naszego gościa korzenie współczesnego konflikty przebiegające na linii PO-PiS sięgają nawet głębiej niż "wojny na górze" 1990 roku. - Gdy byłem Sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, Jarosław Kaczyński uświadomił mi, że kluczowe spory ideowe rozpoczęły się jeszcze w podziemiu - wspominał prof. Włodarczyk.

- Koncentracja na wymiarze personalnym i ideowym, zamiast praktycznych dyskusji dotyczących na przykład kwestii gospodarczych, demaskuje do dziś płytkość polskiej sceny politycznej - ocenił minister.

Oczywiście prof. Antoni Dudek zapytał swojego gościa o kulisy obalenia rządu Jana Olszewskiego oraz inwigilacji prawicy, a ten zdradził, jak można było zapobiec "mafijnym" układom w polskich samorządach.

***

Tytuł audycji: Ćwierćwiecze (pasmo "O wszystkim z kulturą")

Prowadzenie: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Wojciech Włodarczyk (historyk sztuki, polityk)

Data emisji: 23.03.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/pg

Czytaj także

To oni zdemaskowali słabość PZPR

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 10:00
- KPN była romantyczną partią piłsudczykowską. Radykalny cel, jakim był demontaż systemu sowieckiego, łączyliśmy z pragmatycznymi środkami - wspominał Krzysztof Król.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Pawlak: debaty w latach 90. były poważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 17:00
- Dzisiaj w działaniach rządu dominuje marketing polityczny. To się przekłada na organizację jego pracy - oceniał były premier, który w Dwójce wspominał przemiany w Polsce po roku 1989.
rozwiń zwiń