X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

To oni zdemaskowali słabość PZPR

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 10:00
- KPN była romantyczną partią piłsudczykowską. Radykalny cel, jakim był demontaż systemu sowieckiego, łączyliśmy z pragmatycznymi środkami - wspominał Krzysztof Król.
Audio
  • To oni zdemaskowali słabość PZPR (Ćwierćwiecze/Dwójka)
Leszek Moczulski i Krzysztof Król, liderzy KPN
Leszek Moczulski i Krzysztof Król, liderzy KPN Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Służba bezpieczeństwa podejrzewała Konfederację Polski Niepodległej o skłonności terrorystyczne. Rząd Tadeusza Mazowieckiego oficjalnie odcinał się od postulatów KPN, choć, jak twierdzi jeden z liderów ugrupowania, były one popierane przez zdecydowaną większość społeczeństwa. - Nasz przyjaciel Aleksander Hall musiał wysłać do nas policję. Ale wcześniej zadzwonił do żony Leszka Moczulskiego z prośbą, aby nas powstrzymała, bo inaczej będzie musiał interweniować - wspominał Krzysztof Król.

Chodziło o zajmowanie przez działaczy Konfederacji budynków PZPR, co, jak zauważył prowadzący audycję historyk Antoni Dudek, demaskowało słabość systemu komunistycznego w Polsce. Do podobnych wniosków skłaniały demonstracje KPN przed koszarami stacjonujących w Polsce wojsk radzieckich. - Żołnierze nawiązywali z nami kontakt i sprzedawali elementy umundurowania w zamian za alkohol. Pojawiła się nawet propozycja sprzedaży gazika, ale na to musiał wyrazić zgodę dowódca - opowiadał z uśmiechem Król.

Gość Dwójki deklarował, że KPN było partią pragmatyczną. Antoni Dudek zapytał wobec tego, dlaczego ugrupowanie nie weszło ani do rządu Jana Olszewskiego ani do gabinetu Waldemara Pawlaka. Mowa była także o nieudanej próbie postawienia przed Trybunałem Konstytucyjnym autorów stanu wojennego oraz sfingowanych teczkach SB.

***

Tytuł audycji: Ćwierćwiecze

Prowadził: Antoni Dudek

Gość: Krzysztof Król

Data emisji: 26.01.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romuald Szeremietiew: dobrze wspominam służbę w Ludowym Wojsku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 19:50
- Z jednej strony było WSW, które dbało, żebym nie awansował na kaprala z racji moich poglądów politycznych. Z drugiej strony byli oficerowie, którzy mieli do tego dystans - mówił w Dwójce były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Siemiątkowski: najmilej wspominam SdRP

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 14:00
– Dzięki Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej odreagowywaliśmy lata obecności PZPR, partii, która nie miała wewnętrznego mechanizmu demokratycznego – mówił Zbigniew Siemiątkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Iłowiecki: w 1989 r. nikt nie myślał o zniesieniu cenzury

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 14:00
W pewnym okresie półjawnie działające Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich walczyło o to, żeby była cenzura. M.in. o tym opowiadał były prezes organizacji.
rozwiń zwiń