Waldemar Pawlak: debaty w latach 90. były poważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 17:00
- Dzisiaj w działaniach rządu dominuje marketing polityczny. To się przekłada na organizację jego pracy - oceniał były premier, który w Dwójce wspominał przemiany w Polsce po roku 1989.
Audio
  • Waldemar Pawlak wspomina lata 90. w polskiej polityce. Rozmawia Antoni Dudek (Ćwierćwiecze/Dwójka)
Waldemar Pawlak. Ławy poselskie Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, 1993
Waldemar Pawlak. Ławy poselskie Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, 1993Foto: PAP/Aleksander Dunin Kęplicz

- Początek lat 90. to bardzo dynamiczny okres w polskiej polityce - wspominał Waldemar Pawlak. - Paradoksalnie kompetencje i kwalifikacje doceniane w starym systemie nie były przydatne w nowych czasach - zauważał. Czysta polityczna karta, ale też umiejętność rozmawiania z politykami z różnych partii i pokoleń stały się atutem młodego członka Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 1991 roku, w wieku zaledwie 32 lat, Waldemar Pawlak został szefem tej partii. A rok później premierem. - Stara gwardia ludowców uważała, że myślenie o premierze ze strony PSL to herezja. Uważali, że PSL nie ma szans w taki sposób uczestniczyć we władzy. Moi przyjaciele i ludzie, którzy do PSL przychodzili ze środowisk solidarnościowych, uważali, że wszystko jest możliwe...

Jak Waldemar Pawlak wspomina okres bycia premierem, jak ocenia koalicję PSL z SLD, a jak z PO, a także jaką przyszłość widzi dla PSL, w którym coraz mniejszy udział mają rolnicy - o tym rozmawialiśmy w audycji "Ćwierćwiecze".

***
Tytuł audycji
: Ćwierćwiecze audycja z pasma "O wszystkim z kulturą"

Prowadzenie: prof. Antoni Dudek
Gość:
Waldemar Pawlak
Data emisji:
23.02.2015
Godzina emisji:
18.00

bch/mm

Czytaj także

Zbigniew Siemiątkowski: najmilej wspominam SdRP

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 14:00
– Dzięki Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej odreagowywaliśmy lata obecności PZPR, partii, która nie miała wewnętrznego mechanizmu demokratycznego – mówił Zbigniew Siemiątkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Iłowiecki: w 1989 r. nikt nie myślał o zniesieniu cenzury

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 14:00
W pewnym okresie półjawnie działające Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich walczyło o to, żeby była cenzura. M.in. o tym opowiadał były prezes organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To oni zdemaskowali słabość PZPR

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 10:00
- KPN była romantyczną partią piłsudczykowską. Radykalny cel, jakim był demontaż systemu sowieckiego, łączyliśmy z pragmatycznymi środkami - wspominał Krzysztof Król.
rozwiń zwiń