Polskie Radio
Section05
kpn

Konfederacja Polski Niepodległej – historia i przesłanie dla współczesności

Współzałożona w 1979 roku przez Leszka Moczulskiego Konfederacja Polski Niepodległej była pierwszą po ponad trzydziestu latach partią polityczną mającą charakter opozycyjny wobec władzy. O historii, działalności i przesłaniu dla współczesności jednej z ważniejszych organizacji opozycyjnych PRL w "Klubie Trójki" mówił dr Grzegorz Wołk, badacz najnowszej historii Polski, przygotowujący książkę na temat działalności Konfederacji Polski Niepodległej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka piotr gontarczyk Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) PRL historia Polski komunizm Leszek Moczulski Solidarność opozycja kpn

Kampinoski Park Narodowy. Zielone płuca Warszawy, łosie i pożyteczne bobry

- Dla Warszawy Puszcza Kampinoska to zielone płuca. Świeże powietrze z tego dużego, zalesionego obszaru przez większą część roku jest do niej nawiewane. Dzięki temu w Warszawie jakość powietrza nie jest aż tak słaba, jak w wielu innych miastach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Andrzejewska z Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest też jedną z najważniejszych ostoi fauny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska ochrona przyrody Piknik Naukowy zwierzęta leśne zwierzęta Katarzyna Jankowska – PODCAST kpn Kampinos Puszcza Kampinoska

"W latach 80. nie drugiej takiej organizacji, która podnosiłaby kwestię niepodległości Polski". Grzegorz Wołk o KPN

- KPN jest o tyle ciekawym przykładem opozycji lat 80. XX wieku, że w zasadzie nie było drugiej organizacji, która tak głośno podnosiłaby w sferze publicznej kwestię odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 komunizm kpn Leszek Moczulski HISTORIA Romuald Szeremietiew