Grecja nad przepaścią. "Aleksis Cipras stworzył thriller"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:50
- Wydaje się, że Aleksis Cipras dba o to, by atmosfera napięcia była najwyższa z możliwych. Stworzył on w Grecji swoisty thriller psychologiczny i polityczny - opowiada reporterka Agata Kasprolewicz.
Audio
  • Jakie są możliwe scenariusze rozwoju dla Grecji? Rozmowa z Agatą Kasprolewicz (Puls świata/ Dwójka)
W niedzielę Grecy w referendum zdecydują, czy zgadzają się na porozumienie z międzynarodowymi kredytodawcami. Tymczasem szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem stwierdził, że niezależnie od wyników głosowania Grecję czekają trudne czasy i nie uda się jej uniknąć poważnych problemów finansowych
W niedzielę Grecy w referendum zdecydują, czy zgadzają się na porozumienie z międzynarodowymi kredytodawcami. Tymczasem szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem stwierdził, że niezależnie od wyników głosowania Grecję czekają trudne czasy i nie uda się jej uniknąć poważnych problemów finansowychFoto: EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Wszystkie oczy w Europie zwrócone są teraz w stronę Grecji. Najważniejszym pytaniem jest to, czy kraj ten pozostanie w strefie euro i jakie są możliwe scenariusze na przyszłość dla Grecji oraz Unii Europejskiej. - Wytłumaczenia całej sytuacji należy szukać w tym, że Syriza nie jest partią lewicową, a komunistyczną z krwi i kości. Oni, jako komuniści, dążą do starcia z Unią Europejską, z wartościami europejskimi, zachodnimi i to było wpisane w ich plan działania od samego początku - opowiada Agata Kasprolewicz, która właśnie wróciła z dwutygodniowego pobytu w Atenach.

Reporterka wyjaśniła również, dlaczego bogate Azjatki przyjeżdżają na zakupy do Aten oraz co minister finansów Grecji ma wspólnego z hazardem.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Reszka

Goście: Agata Kasprolewicz (reporterka Redakcji Publicystki Międzynarodowej Polskiego Radia)

Data emisji: 3.07.2015

Godzina emisji: 17.15

sm/mc

 

Czytaj także

Były ambasador RP w Atenach: sytuacja jest napięta, Grecji pozostało kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 17:38
- Narasta napięcie pomiędzy Grecją i światem zewnętrznym, zwłaszcza z Unią Europejską - ocenił Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Atenach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O co grają Ateny? "Jeszcze wszystko może się zdarzyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 17:00
- Nic nie jest do końca powiedziane i zgodnie z greckim przysłowiem między ustami a brzegiem pucharu wszystko zdarzyć się może - mówi Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador w Atenach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja dołączyła do Haiti i Afganistanu. "To samobójstwo na raty"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 18:41
- Sytuację w Grecji porównałbym do bardzo zimnego prysznica po saunie. To się już dzieje w tej chwili - mówi radca prawny Piotr Bodył Szymala.
rozwiń zwiń