Kurdowie w walce o niepodległe państwo

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 08:00
W wielopłaszczyznowym konflikcie na Bliskim Wschodzie ważną rolę odgrywają Kurdowie. Ten ponad 40-milionowy naród na kilku frontach walczy o niepodległość.
Audio
  • Adam Balcer z Fundacji demosEUROPA o sytuacji Kurdów na Bliskim Wschodzie (Dwójka/Puls świata)
Flaga Kurdystanu
Flaga KurdystanuFoto: Wikimedia Commons/Adam Jones/Licencja CC BY 3.0

Kurdowie zamieszkują na terytorium podzielonym pomiędzy cztery kraje: Turcję, Iran, Syrię i Irak. Na północy tego ostatniego państwa funkcjonuje autonomiczny Region Kurdystanu. - Rozmawiamy o de facto niepodległym państwie, które nie ma uznania de iure, państwie, które przy wszystkich swoich wadach i słabościach w tamtej części świata jest światełkiem w tunelu. W regionie, gdzie ludzie oszaleli na punkcie przynależności wyznaniowej, zbudowano państwo oparte na świeckim, obywatelskim patriotyzmie - mówi ekspert Adam Balcer i dodaje, że w siłach kurdyjskich ramię w ramię walczą jazydzi, muzułmanie-sunnici i muzułmanie-szyici.

Balcer analizuje też konflikt zbrojny Kurdów z Turkami oraz zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Wyjaśnia też, w jaki sposób zmieniło się terytorium kontrolowane przez Kurdów odkąd swoją ofensywę rozpoczęło Państwo Islamskie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Adam Balcer (Fundacja demosEUROPA)

Data emisji: 25.01.2016

Godzina emisji: 17.45

mg-bch

Czytaj także

Jak groźne są niepokoje w Turcji?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 18:00
Trwa wymiana ciosów między armią turecką a partyzantką kurdyjską. W Stambule doszło do krwawego zamachu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko integracji. Przybysze z kolonii idą na dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 10:00
Większość ludzi odpowiedzialnych za niedawne zamachy we Francji to osoby z europejskim obywatelstwem. Jak to się dzieje, że przystępują do Państwa Islamskiego?
rozwiń zwiń