Fiasko integracji. Przybysze z kolonii idą na dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 10:00
Większość ludzi odpowiedzialnych za niedawne zamachy we Francji to osoby z europejskim obywatelstwem. Jak to się dzieje, że przystępują do Państwa Islamskiego?
Audio
  • Magdalena El Ghamari z Uniwersytetu w Białymstoku o radykalizacji młodego pokolenia europejskich muzułmanów (Puls świata/Dwójka)
Abdelhamid Abaaoud, uważany za mózg zamachów we Francji, zginął podczas akcji policji. Miał 28 lat i belgijskie obywatelstwo
Abdelhamid Abaaoud, uważany za mózg zamachów we Francji, zginął podczas akcji policji. Miał 28 lat i belgijskie obywatelstwoFoto: PAP/Doc News Pictures

Magdalena El Ghamari z Uniwersytetu w Białymstoku wyjaśnia, że aby zrozumieć to zjawisko, należy na nie spojrzeć w kontekście całego pokolenia zamachowców, którzy mają około 30 lat i są wnukami przybyszów z dawnych kolonii.

- Dzieci pierwszych imigrantów pracowały od rana do nocy, by poprawić swój byt i stworzyć sobie miejsce do życia tu, w Europie. Kolejna generacja odczuła, że zaczyna jej czegoś brakować. Mówimy tu o kryzysie tożsamości, o utracie łącznika z fundamentem wiary i kultury. Młodzi przestają uznawać dziadków i rodziców za autorytety i szukają kogoś, kto będzie bardziej religijny, mający bardziej radykalne cele - mówi Magdalena El Ghamari.

Ekspertka wyjaśnia też, czym jest zjawisko postdżihadu i cool-dżihadu, a prowadzący zadaje jej pytanie, jak to się stało, że model integracji oparty na szkole i pracy się nie sprawdził.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak 

Gość: Magdalena El Ghamari (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 17.45

mg/mm

Czytaj także

Rosja i Zachód wspólnie przeciw islamistom?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 18:51
Władze w Moskwie, tłumaczył w Dwójce Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich, wykorzystują walkę z terrorystami, by zmienić swoją trudną sytuację na arenie międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryż i Mali. Jak mamy się obronić przed terrorystami?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 18:00
Jak daleko pójść, by nie zatracić się w walce z terroryzmem? Czy można wygrać wojnę, a przegrać ideały? O to pytaliśmy Aleksandra Smolara z Fundacji Batorego.
rozwiń zwiń