Niemcy sudeccy. Czeski wyrzut sumienia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 18:57
Premier Czech Bohuslav Sobotka powiedział, że Czesi potrzebują sudeckich Niemców jako sprzymierzeńców. Co znaczą jego słowa w kontekście trudnej historii obu narodów?
Audio
  • Jak wyglądają czeskie rozrachunki z II wojną światową? (Puls świata/Dwójka)
Jedna z fotografii dokumentujących wysiedlenie Niemców sudeckich
Jedna z fotografii dokumentujących wysiedlenie Niemców sudeckichFoto: wikimedia/CC BY-SA 1.0

W 1945 r. na mocy tzw. Dekretów Beneša ponad 3 miliony Niemców sudeckich zostało wysiedlonych z Czechosłowacji do Austrii i Niemiec. – Odbyło się to z przyzwoleniem, a nawet - zdaniem części historyków - naciskiem zwycięskich mocarstw. Wysiedleniu towarzyszyły dramatyczne wydarzenia – mówił dr Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Gość Dwójki mówił o akcji wysiedleńczej, która była "z pogranicza prawa, oddolnej zemsty i geopolityki", a także tłumaczył, w jaki sposób przebiega proces czesko-niemieckiego pojednania i dlaczego jest on tak bardzo rozłożony w czasie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: dr Aleksander Gubrynowicz (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 24.05.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Kaseta VHS z Czarnobyla. "Czegoś takiego się nie zapomina"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 18:00
- Przepotężne stada wilków, gigantyczne stada łosi, opuszczone wsie, ziejąca zimową pustką Prypeć i gdzieś daleko reaktor. Ten Czarnobyl gdzieś we mnie zaległ - przywoływał pisarz Michał Gołkowski obrazy, od których zaczęła się jego fascynacja tematem czarnobylskiej "strefy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Austria po wyborach prezydenckich. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 19:09
Norbert Hofer nie będzie prezydentem Austrii. Kandydat prawicowej Wolnościowej Partii Austrii przegrał wybory z Alexandrem Van der Bellenem, kandydatem Zielonych.
rozwiń zwiń