Niemcy i Francja. "Miłość z rozsądku"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 17:59
- Gdy Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji, wśród niemieckich władz wybuchła euforia związana z tym, że w końcu będą miały partnera do dalszego reformowania Unii Europejskiej – powiedziała Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Audio
  • Agnieszka Łada o relacjach niemiecko-francuskich (Puls świata/Dwójka)
Angela Merkel i Emmanuel Macron
Angela Merkel i Emmanuel MacronFoto: PAP/YOAN VALAT

- Nie jest jednak tak, że relację między Berlinem a Paryżem to wielka i dozgonna miłość. Między oboma krajami nie brakuje też tarć, w szczególności w sferze gospodarczej. Francja oczekuje bowiem od Niemiec inwestycji oraz wsparcia przy wprowadzaniu reform ekonomicznych, a władze w Berlinie podkreślają, że Francuzi powinni byc samodzielni. Bez względu jednak na spory, Niemcy i Francja są skazane na współpracę. Nie bez powodu też stawiają na zacieśnianie relacji z Włochami i Hiszpanią – chodzi o to, by ewentualne propozycje reformy UE nie były prowadzone w większym gronie - dodała Agnieszka Łada.

W audycji posłuchamy również o nowych propozycjach dotyczących polityki migracyjnej w UE.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych)

Data emisji: 28.08.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/mc

Czytaj także

Zamach w Barcelonie. "Są podobieństwa do zamachu w Madrycie"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 08:00
- Atak w Barcelonie jest podobny do tego z 2004 w Madrycie pod kątem celu. Tu też chodzi o zmuszenie rządu do wyprowadzenia hiszpańskich żołnierzy z Bliskiego Wschodu – powiedziała na antenie Jedynki dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń