Wybory w Czechach. Czy dojdzie do zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 10:00
- Wyrazisty, kontrowersyjny, o ostrych, często niedyplomatycznych wypowiedziach - tak o jednym z kandydatów na prezydenta Czech mówiła Magdalena Skajewska w audycji. Kto ma największe szanse na wygraną?
Audio
  • Wybory w Czechach. Czy dojdzie do zmiany? (Puls Świata/Dwójka)
Praski kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem
Praski kościół Najświętszej Marii Panny przed TynemFoto: kavalenkau/shutterstock.com

W tegorocznych wyborach na prezydenta Czech staruje dziewięciu kandydatów. Ocenia się, że największe szanse na przejście do drugiej tury mają obecny prezydent Miloš Zeman oraz były przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk - Jiří Drahoš. Wybory odbywają się dość niestandardowo - przez dwa dni.

- Chodzi o umożliwienie jak największej liczbie Czechów wzięcia udziału w głosowaniu. Jeżeli ktoś planuje wyjechać na weekend, to może głosować 12 stycznia od godziny 14 do 22, ale jeżeli ktoś takiego wyjazdu nie planuje, to może głosować 13.00. Lokale są czynne od 8 do 14 - tłumaczy w audycji Magdalena Skajewska, wysłanniczka Polskiego Radia w Czechach.

Frekwencja w wyborach prezydenckich w 2013 roku jak również i w niedawnych wyborach parlamentarnych oscylowała wokół 60%. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się wybory w Pradze, o czym mówi gość audycji:

- Rozmawiałam z kilkoma osobami, które myślały o tym, żeby pójść do wyborów, ale należy podkreślić, że nie jest to huraoptymizm, żeby wszyscy masowo szli do lokali wyborczych. Spotkałam też takie osoby, które uznały, że nie widzą dla siebie kandydatów, wyborami się nie interesują i nie mają na to czasu.

Warto podkreślić, że frekwencja jest bardzo istotna ze względu na różnice w sondażach. W zależności od tego, czy wybory rozstrzygną się w jednej czy w dwóch turach, podawany wynik jest różny.

- Jeżeli w piątek i sobotę Miloš Zeman, który ma największą szansę na wygraną w pierwszej turze, nie zdobędzie ponad 50% głosów, to za dwa tygodnie odbędzie się druga tura. Wtedy sytuacja dla Zemana może być bardziej skomplikowana. Jiří Drahoš według jednego z ostatnich sondaży może liczyć na 48% głosów, a Zeman na 42%.  To są wybory miedzy Zemanem i anty-Zemanem jak podkreślą komentatorzy.

Więcej na temat kandydatów oraz ich szans na wygraną w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gość: Magdalena Skajewska (wysłanniczka Polskiego Radia w Czechach)

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 17.45

wk/jp

Czytaj także

Co Czesi myślą o Polakach? "Zainteresowanie naszym krajem jest tu duże"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 21:14
- W Czechach jest mnóstwo rzeczy związanych z Polską - mówił w radiowej Jedynce Mariusz Surosz, autor książki "Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zostanie prezydentem Czech?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 17:25
W wyborach u naszych południowych sąsiadów bierze udział dziewięciu kandydatów. Największe szanse na zwycięstwo ma Miloš Zeman, czyli aktualny prezydent Czech.
rozwiń zwiń