REKLAMA

Walka o wpływy na Bałkanach Zachodnich pomiędzy Rosją a UE

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 10:41
W ostatnich dniach z wizytą w Bałkanach Zachodnich pojawili się szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Audio
  • Dr Spasimir Domaradzki o walce pomiędzy Rosją i UE o wpływy na Bałkanach Zachodnich (Puls świata/Dwójka)
Podczas wizyty w krajach Bałkanów Zachodnich szef KE Jean-Claude Juncker rozmawiał m.in. z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem
Podczas wizyty w krajach Bałkanów Zachodnich szef KE Jean-Claude Juncker rozmawiał m.in. z prezydentem Serbii Aleksandarem VuciciemFoto: ANDREJ CUKIC/PAP/EPA

Czyt
pristina 1200.jpg
Kosowo. 10. rocznica niepodległości w cieniu międzynarodowej polityki

Jeśli chodzi o rosyjskie wpływy w tym regionie, wydaje się, że kluczem do sukcesu jest Serbia. - Jest to kraj traktowany jako naturalny sojusznik Rosji, ale należy pamiętać, że ten sojusz jest dla Serbii wybitnie niekorzystny. Wyniknął on na skutek wojen na Bałkanach w latach 90., a w szczególności w kontekście kryzysu kosowskiego i tej obietnicy, którą Rosjanie złożyli Serbom, że nie pozwolą, by doszło do faktycznej utraty Kosowa przez Serbię - podkreślał w Dwójce dr Spasimir Domaradzki z Uczelnii Łazarskiego.

Zgodnie z deklaracją złożoną ostatnio przez szefa KE Jean-Claude'a Junckera, w 2025 roku każdy kraj Bałkanów Zachodnich będzie mógł wejść do Unii Europejskiej pod warunkiem spełnienia kryteriów akcesyjnych. Czy te słowa należy traktować poważnie? Jaką cenę zaplacili Serbowie za rosyjskie poparcie ws. Kosowa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 17.45

pg/bch

Czytaj także

Ostatni wyrok za zbrodnie. Będzie pojednanie na Bałkanach?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 12:00
- Wszystie strony konfliktu w byłej Jugosławii uważają, że ich żołnierze nie popełniali zbrodni. To próby unikania odpowiedzialności - mówiła w Dwójce Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosowo. 10. rocznica niepodległości w cieniu międzynarodowej polityki

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 12:54
Hiszpania protestuje przeciwko nazwaniu Kosowa państwem. Władze wysłały w tej sprawie nieoficjalne pismo do Komisji Europejskiej. To właśnie tam może bowiem pojawić się dokument, w którym to najmłodsze państwo Europy zostanie wymienione wśród potencjalnych kandydatów do UE.
rozwiń zwiń