Camp David. Stracone złudzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 09:00
40 lat temu w Camp David podpisano układ, który miał zmienić sytuację na Bliskim Wschodzie i zakończyć konflikt między Izraelem a światem arabskim. Nie zakończył.
Audio
  • Camp David. Stracone złudzenia (Puls świata/Dwójka)
Camp David, USA. Prezydent Egiptu Anwar al-Sadat (z lewej) podaje rękę premierowi Izraela Menachemowi Beginowi (z prawej) w obecności prezydenta USA Jimmiego Cartera
Camp David, USA. Prezydent Egiptu Anwar al-Sadat (z lewej) podaje rękę premierowi Izraela Menachemowi Beginowi (z prawej) w obecności prezydenta USA Jimmiego CarteraFoto: PAP/EPA/KARL SCHUMACHER

al-Sisi_pap_1200.jpg
"Wybory w Egipcie to plebiscyt popularności"

17 września 1978 roku po rozmowach pokojowych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych podpisano układ, z którym świat zachodni wiązał wielkie nadzieje. Po latach, były amerykański prezydent Jimmy Carter został laureatem pokojowej nagrody Nobla. 78-letni polityk został nagrodzony za "niestrudzone wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktów międzynarodowych, demokracji, praw człowieka oraz rozwoju gospodarczego i społecznego" - napisał w uzasadnieniu przyznający nagrodę komitet noblowski parlamentu norweskiego.

Układ z Camp David, którego Carter był reżyserem, nie zakończył jednak konfliktu na Bliskim Wschodzie. Dlaczego tak się stało i czym dziś jest ten konflikt? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak    

Gość: Jan Natkański (arabista, b. ambasador w krajach arabskich)

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 17.00

mko/pg

Czytaj także

Jakich kształtów nabiera polityka międzynarodowa Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 17:11
–  Zaryzykuję stwierdzenie, że obserwujemy proces dojrzewania Donalda Trumpa do roli jednego z międzynarodowych przywódców – mówi w Trójce dr Olaf Osica, politolog i ekspert ds. zagranicznych.
rozwiń zwiń