Węgry świętują 171. rocznicę wybuchu rewolucji w 1848 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 08:00
- W części oficjalnej obchodów wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który mówił o przyjaźni polsko-węgierskiej i wspólnej walce o lepszą przyszłość. Przemówienie Viktora Orbana dotyczyło zaś wyborów do Parlamentu Europejskiego i zapowiadało powrót obu krajów do dawnej wielkości – mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski.
Audio
  • Święto wybuchu węgierskiej rewolucji (Puls świata/Dwójka)
Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas obchodów 171. rocznicy powstania węgierskiego w Budapeszcie
Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas obchodów 171. rocznicy powstania węgierskiego w BudapeszcieFoto: PAP/Leszek Szymański

- 171 rocznica rewolucji 1848 roku to święto wszystkich Węgrów. Ci, którzy wspierają obecny rząd, uczestniczą w oficjalnych obchodach. Inni mają do wyboru bardzo wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych, których dziś w Budapeszcie jest bardzo dużo – powiedział korespondent Polskiego Radia.

Podczas oficjalnych uroczystości zorganizowanych przed Muzeum Narodowym w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki zabrał głos, wskazując na ważne daty, które łączą obydwa narody. "Jak 171 lat temu, jak 75 lat temu w Warszawie, jak 63 lata temu w Budapeszcie i w czasach "Solidarności" w Polsce. Byliśmy zawsze razem, walcząc o wolność w przeszłości i chcemy też walczyć o lepsze jutro w przyszłości", powiedział polski premier.

Premier Viktor Orban w swoim przemówieniu podkreślał, że Węgry chcą antyimigracyjnej polityki europejskiej oraz "nowego początku, aby zatrzymać upadek Europy". Jak ta retoryka jest odbierana na Węgrzech? Skąd bierze się tak duże poparcie dla Viktora Orbana? Jaka jest i jak będzie wyglądać polityka zagraniczna Węgier? O tym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Gość: Piotr Pogorzelski (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 16.45

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Maciej Szymanowski: Polskę i Węgry łączy wiele rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 15:25
– Węgry są bardzo dobrym sojusznikiem. Współpraca polsko-węgierska służy również całej Grupie Wyszehradzkiej – powiedział prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. W przeddzień Dnia Węgierskiego w Polskim Radiu, rozmowa na temat historycznych, a także współczesnych relacji polsko-węgierskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje polsko-węgierskie. Dr Maciej Szymanowski: niemal wszyscy Węgrzy chcą zacieśniania współpracy obu krajów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:35
- Przede wszystkim łączyła i łączy nas geopolityka. Nasze interesy są zbieżne, bo musimy dbać o Europę Środkową i jej kształt – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. W ten sposób odniósł się do relacji oraz przyjaźni Polski i Węgier, która w historii obu krajów jest wyjątkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Ronay: pierwsi Polacy osiedlili się na Węgrzech 300 lat temu. Obecnie jest ich tam 7 tys.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:42
- Ostatni spis ludności na Węgrzech odbył się dziewięć lat temu. Wtedy 7 tys. osób określiło swoją narodowość jako polską. Ale jestem przekonana, że Polaków na Węgrzech jest więcej, tylko nie wszyscy tak się opowiedzieli – mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Ronay, rzeczniczka narodowości polskiej w węgierskim parlamencie.
rozwiń zwiń