Dymisja prezydenta Boliwii. Wybuchnie wojna domowa?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 08:21
- Sytuacja w Boliwii jest bardzo napięta, społeczeństwo się podzieliło. Na ulicę wychodzą zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Evo Moralesa - mówiła w Dwójce latynoamerykanistka dr Joanna Gocłowska-Bolek.
Audio
  • Dr Joanna Gocłowska-Bolek o sytuacji w Boliwii (Puls świata/Dwójka)
Zamieszki na ulicach La Paz
Zamieszki na ulicach La PazFoto: PAP/EPA/MARTIN ALIPAZ

20 października w Boliwii odbyły się wybory prezydenckie, które zapewniły reelekcję Evo Moralesowi. Z raportu Organizacji Państw Amerykańskich wynika jednak, że doszło do manipulowania komputerowym systemem liczenia głosów. Od czasu głosowania przez Boliwię przetaczają się protesty społeczne. Doprowadziły one do dymisji Moralesa, który obecnie przebywa w Meksyku, gdzie otrzymał azyl polityczny. 

W audycji "Puls świata" dr Joanna Gocłowska-Bolek wskazała, że na ulicach Boliwii dochodzi do wielu aktów przemocy. W konflikt włączyła się policja i wojsko. Sam Morales zapowiada powrót do kraju, którym rządził przez niemal 14 lat (2006-2019). Co przyczyniło się do tego kryzysu politycznego? Jakie zmiany zaszły w społeczeństwie boliwijskim? Czy wybuchnie wojna domowa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: dr Joanna Gocłowska-Bolek (latynoamerykanistka, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 16.46

kk/am

reklama

Czytaj także

Dramat Jemenu. Czy jest szansa na koniec wojny domowej?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 17:45
W Jemenie, w którym od 2015 roku trwa wojna domowa, żyje 29 milionów mieszkańców, a pomocy potrzebują ponad 24 miliony osób. To jedna z największych katastrof humanitarnych na świecie. Tymczasem rząd Jemenu i separatyści z południa tego kraju podpisali w Rijadzie wstępne porozumienie, na mocy którego będą dzielić się władzą. Czy można traktować to jako przełom? Wyjaśnił Tadeusz Strójwąs, były ambasador RP w Jemenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polityka Węgier. Co łączy Budapeszt, Moskwę i Ankarę?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 18:07
W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o polityce Węgier wobec dwóch państw: Rosji i Turcji. Kontekstem rozmowy są ostatnie spotkania przywódców tych państw w Budapeszcie. Czy powstaje oś Budapeszt Moskwa Ankara? Jakie interesy łączą te trzy stolice? Wyjaśnił to redaktor Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania w klinczu po czwartych wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 10:00
- W Hiszpanii nikt by już nie chciał piątych wyborów w ciągu pięciu lat, to byłoby niekorzystne praktycznie dla wszystkich formacji poza skrajnie prawicową partią Vox - mówił w Dwójce Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny.pl).
rozwiń zwiń