"Superwtorek" wśród Demokratów wyłonił dwóch liczących się kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 19:29
"Superwtorek" to dzień prawyborów wśród zwolenników Demokratów aż w 14 stanach - Alabamie, Arkansas, Kolorado, Maine, Massachusetts, Minnesocie, Karolinie Północnej, Oklahomie, Tennessee, Utah, Vermont, Wirginii oraz najludniejszych Kalifornii i Texasie, a także wśród demokratów przebywający za granicą.
Audio
  • Po "superwtorku" w Partii Demokratycznej (Puls świata/Dwójka)
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Te prawybory mogą wyłonić faworyta, który otrzyma w lipcu nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Demokratów.

Mike BloombergAmerykański miliarder Mike Bloomberg zrezygnował z ubiegania się o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA.

Pozostało dwóch wiodących kandydatów
Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States uważa, że jest jeszcze za wcześnie, aby rozstrzygać, kto będzie przeciwnikiem Donalda Trumpa w listopadowych wyborach. - Możemy powiedzieć tylko, że w tym momencie to nie Bernie Sanders, a były wiceprezydent Joe Biden jest prowadzącym tego wyścigu - zauważa gość Programu 2 Polskiego Radia. Wylicza, że do rozdania zostało jeszcze ok. 60 procent głosów, a Sanders z pewnością nie będzie się wycofywał.

Kto przeciwnikiem Donalda Trumpa?
Ekspert podkreśla, że Joe Biden pokazał, że umie zdobyć głosy tych środowisk, które dla Partii Demokratycznej są ważne, czyli koalicję kobiet, koalicję mniejszości, zarówno Afroamerykanów, jak i Latynosów. Wskazuje, że były wiceprezydent stał się kandydatem centrum partii Demokratycznej, dlatego tak wyraźnie wygrał we wtorkowych prawyborach.
Zdaniem Michała Baranowskiego, Joe Biden jest tym kandydatem, który ma szanse pokonać Donalda Trumpa, gdyż nie odstrasza wyborców centrowych, którzy nie są skłonni popierać Berniego Sandersa.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Adrian Bąk

Gość: Michał Baranowski (German Marshall Fund of the United States)

Data emisji: 4.03.2020

Godzina emisji: 16.45

ag/am


Czytaj także

"Bloomberg największym przegranym". Trump skomentował "superwtorek"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 05:58
Miliarder Michael Bloomberg to "największy przegrany" "superwtorku", a senator Elizabeth Warren "może usiąść ze swoim mężem na dobre zimne piwo" - tak ocenił przebieg trwających prawyborów Demokratów prezydent Donald Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Superwtorek" w USA. Joe Biden na prowadzeniu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 06:45
W USA "superwtorek" dla Joe Bidena. Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych wygrał co najmniej w 8 z 14 stanów, w których wczoraj odbyły się prawybory Partii Demokratycznej. Lewicowy senator Bernie Sanders zwyciężył co najmniej w trzech stanach. Nieznany jest jeszcze wynik głosowania w stanach o największej liczbie delegatów - Teksasie i Kalifornii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie w USA. Niespodziewana rezygnacja jednego z kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:09
Amerykański miliarder Mike Bloomberg zrezygnował z ubiegania się o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA. Publicznie poparł innego kandydata Demokratów, byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena.
rozwiń zwiń