Stan wyjątkowy w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:31
- Reakcja rządu hiszpańskiego jest bardziej stanowcza niż rządu włoskiego, bo już 13 marca zdecydowano się wprowadzić stan wyjątkowy. Te restrykcje mogą być jeszcze zwiększone - pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w Hiszpanii komentował w "Pulsie świata" Maciej Pawłowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Maciej Pawłowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o sytuacji epidemiologicznej w Hiszpanii (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ImagineerInc

Skala zarażeń koronawirusem w Hiszpanii jest coraz poważniejsza. Zaczyna przypominać tę włoską sprzed ok. 10 dni: 40 000 potwierdzonych zarażeń i 2700 zgonów spowodowanych COVID-19. Władze w Madrycie z opóźnieniem zareagowały na pogarszającą się sytuację. - W Hiszpanii wirus na początku rozprzestrzeniał się wolniej i to być może zgubiło władze - podkreślał Maciej Pawłowski. - Decydującą kwestią, która doprowadziła do tego, że tempo przyśpieszyło, prawdopodobnie, było zezwolenie na manifestacje feministyczne 8 marca, które odbyły się masowo w całym kraju. Następnego dnia było już dwukrotnie więcej zachorowań.

Jednak, jak zaznacza analityk, chociaż moment krytyczny mógł mieć miejsce 8 marca, zawleczenie patogenu do Hiszpanii odbyło się wcześniej. - Na przełomie lutego i marca w Mediolanie odbył się mecz Ligii Mistrzów, w którym udział wzięli kibice z Hiszpanii i Włoch - podkreślił Maciej Pawłowski - mamy tu przykład piłkarzy, ale nie tylko, którzy stali się źródłem pierwszego zarażenia. 

O podjęcie działań antykryzysowych hiszpański szef rządu zaapelował do władz w Brukseli. - Premier Pedro Sanchez wezwał Unię Europejską do rozluźnienia deficytu budżetowego, na co Komisja Europejska już właściwie wyraziła zgodę. To nie jedyne podjęte przez niego działania - zaznaczył analityk. 

***

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Michał Strzałkowski

Gość: Maciej Pawłowski (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 16.45

uk

Czytaj także

Tylko w Bergamo zmarło 500 osób, w sumie 4 tysiące. Wojsko wywozi pacjentów i zmarłych. Ale Włosi wciąż wychodzą z domów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 18:00
Mniej niż 60 procent osób stosuje się do restrykcji we Włoszech, mimo dramatycznej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Pawłowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Pandemia rozprzestrzenia się i uderzyła bardzo silnie w gospodarkę, bo na czas nie wprowadzono środków zapobiegawczych. Prawdopodobnie dojdzie do dymisji rządu i zmian w koalicji – prognozuje ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Melchior Szczepanik: poprzednie kryzysy były nieporównywalne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 19:10
- Ten kryzys będzie niewątpliwie lekcją i pokaże, w jakim stopniu ciała unijne są wystarczające i potrafią dobrze koordynować działania, a w jakim stopniu będzie potrzebne coś nowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń