NATO. 260 mln euro na budowę w Polsce magazynu dla armii USA

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 08:00
- Padł kolejny mit, że w polskiej polityce bezpieczeństwa jest rozjazd pomiędzy NATO i USA. Po deklaracji sojuszu o sfinansowaniu inwestycji dla amerykańskiej armii w Powidzu widać, że te inicjatywy są mocno zintegrowane. Zabiegamy o to, by w Polsce powstawały bazy wojsk amerykańskich, ale to nie wyklucza NATO – mówiła w Dwójce dr Beata Górka-Winter.
Audio
  • Silniejsza obecność NATO w Polsce (Puls świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/domena publiczna

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że sojusz sfinansuje budowę magazynu dla wojsk USA w Polsce. Chodzi o bazę dla amerykańskiej armii w Powidzu, w której mają być przechowywane pojazdy opancerzone, amunicja i broń dla amerykańskiej brygady. Inwestycja, która uzyskała finansowanie kwatery głównej NATO, jest kluczowa ze względu na bliskość dużego lotniska. Budowa bazy ruszy latem i ma potrwać dwa lata.

"Ta inwestycja w infrastrukturę w centralnej Polsce jest częścią większych wysiłków wzmacniających mobilność wojskową. To znaczące przedsięwzięcie, które pokazuje, jak NATO współpracuje z USA. Amerykańskie wojska są tam w ramach umowy dwustronnej, ale są wspierane inwestycjami Paktu. To dobre dla NATO i dobre dla nas wszystkich" - powiedział Jens Stoltenberg.

Wypowiedź ta jest szeroko komentowana przez ekspertów wojskowych i komentatorów politycznych zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa. - Polska nie buduje z USA dwustronnego sojuszu, który powstaje poza strukturami NATO. Opieramy naszą doktrynę bezpieczeństwa o sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jako państwem o największej projekcji siły w NATO oraz sam pakt, który jest wiarygodną strukturą wojskową – powiedziała dr Beata Górka-Winter.

Jaka jest obecna kondycja wojskowa NATO? Czy polityczne tarcia mogą rozsadzić sojusz? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/bch

Czytaj także

Sojusz Północnoatlantycki a bezpieczeństwo Europy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 21:41
– Siła polityczna i potęga militarna Stanów Zjednoczonych relatywnie słabną, dlatego USA potrzebują silniejszych sojuszników w Europie – powiedziała Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.  W magazynie „Światowa Szachownica” rozmowa o tym, jak zmienia się system bezpieczeństwa europejskiego i co jest w stanie go zagwarantować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata dnia. 20 rocznica przystąpienia Polski do NATO. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 19:00
12 marca przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Jaka jest rola naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim? Czy jesteśmy w pełni bezpieczni? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć publicyści: Marcin Piasecki (Rzeczpospolita) i Przemysław Harczuk (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: NATO ma swoje wady, ale bilans wychodzi na duży plus

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:07
- NATO nie jest czymś idealnym. Każdy z nas może na różnych płaszczyznach zobaczyć pewne mankamenty, ale z drugiej strony trzeba przyznać, że zarówno Sojusz, jak i Polska w Sojuszu od 1999 roku, wychodzimy w tym bilansie na bardzo duży plus – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl
rozwiń zwiń